Nationala feminina under 20 invinsa de Danemarca in semifinalele Mondialelui de handbal! Va juca pentru bronz cu Germania

CM-Under20Echipa reprezentativa de handbal feminin under 20 a pierdut semifinala Campionatului Mondial under 20 de la Moscova, 25-28 (12-14) cu Danemarca. In cealalta semifinala Rusia a intrecut Germania cu 32-25, dupa ce la pauza conducea cu 18-12. Romania va intalni vineri Germania, invingatoarea urmand sa intre in posesia medaliei de bronz. Pentru aur se vor duela nationala tarii gazda si campioana europeana Danemarca.

Meciul a fost echilibrat pana la jumatatea primei reprize, cand danezele s-au desprins prim oara la doua goluri, 10-8. Diferenta care s-a mentinut pana in minutul 30, desi romancele s-au apropiat la o lungime in trei randuri. Dupa pauza, nordicele au preluat aproape in totalitate initiativa, conducand si cu cinci goluri, 18-13. Fetele noastre au avut cateva zvacniri, reducand scorul la 18-20, 19-21, 20-22, dar adversarele vor obtine pana la urma o victorie meritata cu 28-25.

Laslo si Pedersen au fost golgeterele partidei cu 8 reusite. Pentru Romania au mai inscris Ilie, 6, Polocoser, 5, Dcahe, 3, Ostase, 2 si Taivan, 1.