FINAL / CSMS Iasi – Hajduk Split 2-2. Dupa ce au avut 2-0 la pauza, moldovenii au ratat victoria in urma unei gafe comise de Grahovac in prelungiri

csms-iasi-hajdukCSMS Iasi a jucat primul meci european din istoria clubului, joi, de la ora 21:00, pe stadionul ”Emil Alexandrescu”, impotriva croatilor de la Hajduk Split. Moldovenii lui Nicolo Napoli au fost chiar foarte aproape sa debuteze cu o victorie in competitiile europene, dupa ce au inceput foarte bine partida, reusind sa inscrie de doua ori, in prima jumatate de ora, prin Andrei Cristea si Piccioni.

Imediat dupa pauza, croatii au redus din diferenta prin camerunezul introdus inainte de startul reprizei secunde, Franck Ohandza, iar, apoi, in al patrulea minut de prelungiri, au reusit sa egaleze printr-o alta rezerva, ghanezul Said Ahmed, care a punctat cu un sut de la distanta, in urma caruia Branko Grahovac a scapat mingea in poarta.

Pentru a putea organiza meciul pe propriu stadion, iesenii au fost nevoiti sa schimbe scaunele din tribune, iar acestea nu au fost montate in totalitate nici pana in ziua meciului, lucrarile urmand a se incheia chiar astazi. Organizatorii se asteapta la 8.000 de sustinatori la partida cu Hajduk Split.

CSMS Iasi a incheiat sezonul trecut pe primul loc in play-out-ul din Liga 1, dar a ajuns in Europa League, intrucat Dinamo si ASA Tg Mures nu au primit licenta europeana, fiind in insolventa. De partea cealalta, echipa de pe coasta Dalmatiei a terminat pe locul trei din zece in Prva Liga, dupa Dinamo Zagreb si HNK Rijeka.

CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu – Ciucur, Mitic, Gheorghe, Bole – Cristea – Piccioni.
Antrenor: Nicolo Napoli.

Hajduk Split: Stipica – Juranovic, Cosic, Nizic, Milic – Basic, Jefferson – Tudor, Vlasic, Kozulj – Mastelic.
Antrenor: Marijan Pusnik.