Ziua a treia la Bucharest Open 2016. Niculescu, eliminata de Hercog! La dublu, Mitu s-a califcat in „sferturi”, iar Cadantu si Piter au ajuns in semifinale

nuculescu-autografe-buc

UPDATE / In meciul disputat in sesiunea de seara pe terenul central, americanca Vania King a invins-o pe a opta favorita a competitiei, Cagla Buyukakcay, cu 7-6(5) 4-6 6-1.

UPDATE / Alexandra Cadantu si Katarzyna Piter sunt primele semifinaliste ale probei de dublu de la BRD Bucharest Open. Cele doua au trecut in sferturile de finala de perechea 100% romaneasca formata din Cristina Dinu si Elena-Gabriela Ruse, cu 1-6 6-4 10-6.

UPDATE / Pauline Parmentier este a treia sfert-finalista de la Bucuresti. Frantuzoiaca a invins-o cu 7-6(3) 6-4 pe Aliaksandra Sasnovich, bielorusa care a eliminat-o in primul tur pe campioana de anul trecut, Anna Karolina Schmiedlova.

UPDATE / Irina Bara si Nicoleta Dascalu au fost eliminate din proba de dublu, dupa infrangerea cu 6-4 6-4, din primul tur, cu Isabella Shinikova si Renata Voracova.

UPDATE / A patra favorita a turneului, Laura Siegemund, s-a calificat in sferturile de finala, dupa 6-4 6-1 cu Misa Eguchi, japoneza venita din calificari.

UPDATE / Si setul secund a fost adjudecata tot de Polona Hercog, scor 6-3, astfel ca Monica Niculescu paraseste turneul WTA de la Bucuresti in faza optimilor de finala.

UPDATE / La dublu, perechea Mitu / Rosolska (Polonia) a trecut de perechea rusa Ivakhnenko / Melnikova, cu scorul de 6-4, 6-4, si s-a calificat in „sferturi”.

UPDATE / Primul set al partidei dintre Monica Niculescu si Polona Hercog a fost adjudecat de sportiva slovena, desi jucatoarea noastra a inceput meciul cu break. In total, cinci break-uri s-au inregistrat in acest set, trei de partea Polonei, doua de partea Monicai! 4-6.

Organizatorii turneului de tenis BRD Bucharest Open au anuntat programul meciurilor care se vor disputa miercuri, 13 iulie, la Arenele BNR din Capitala.

GRANDSTAND start 2:00 pm
[3] A. Mitu (ROU) / A. Rosolska (POL) vs V. Ivakhnenko (RUS) / M. Melnikova (RUS) 6-4, 6-4
[WC] I. Bara (ROU) / N. Dascalu (ROU) vs I. Shinikova (BUL) / R. Voracova (CZE) 4-6 4-6
[WC] C. Dinu (ROU) / E. Ruse (ROU) vs A. Cadantu (ROU) / K. Piter (POL) 6-1 4-6 6-10

COURT 4 start 2:00 pm
[1] O. Kalashnikova (GEO) / Y. Shvedova (KAZ) vs C. Perrin (SUI) / L. Pigossi (BRA) 6-4 6-4
J. Jegiolka (POL) / S. Xu (CHN) vs [2] P. Kania (POL) / B. Krejcikova (CZE) 2-6 3-6