Romancele trec si de Croatia, promovand in semifinalele Mondialelor de handbal under 20!

handbal-romania-u-20Nationala feminina de handbal under 20 a invins Croatia in sferturile Mondialelor de la Moscova si va juca in penultimul act impotriva Danemarcei. In cealalta semifinala se vor intalni echipa tarii gazda, Rusia si Germania.

Echipa noastra a obtinut o noua victorie pe muchie de cutit, 21-20 (11-10) cu Croatia, la capatul unui meci decis spre final. Fetele antrenate de Ion Craciun s-au desprins la patru lungimi in repriza secunda, 15-11, dar adversarele s-au apropiat la un singur gol, 19-20, diferenta care s-a consemnat si dupa cele 60 de minute regulamentare. Cele mai bune jucatoare ale Romaniei au fost Ilie, autoare a opt goluri, Dindiligan, cinci si portarul Dumanska, naturalizata in aceasta primavara. Adversara din penultimul act ii va fi Danemarca, invingatoare fara dubii, 22-15 cu Suedia, dupa ce la pauza scorul era egal, 7-7.

Nici echipa Rusiei n-a avut emotii, 35-24 (16-14) cu Norvegia, care va evolua in cealalta semifinala cu Germania, 38-37 (16-14) cu Coreea de Sud. Ambele intalniri, ca si cele pentru locurile 5-8, Croatia-Suedia si Coreea de Sud-Norvegia se vor disputa joi.