Ziua a doua la Bucharest Open 2016. UPDATE – Niculescu a trecut lejer de Mitu, Tig a trecut de Minca. Halep a trecut de Krejcikova, dupa ce a revenit de la 0-1 la seturi. Rezultatele

brd-bucharest-open

UPDATE / Simona Halep pune capat duelului cu cehoaica Krejcikova, 6-1 in decisiv, si accede in optimi, unde se va duela cu bulgaroaica Isabella Shinikova.

UPDATE / Partida de dublu intrerupta ieri din cauza intunericului a fost adjudecata de perechea A. Cadantu / K. Piter (POL), cu 7-5, 6-3, in fata perechii Y. Bonaventure (Bel) / R. Olaru.

UPDATE / Setul secund a fost o formalitate pentru Halep, pe care l-a adjudecat in numai 23 de minute, cu 6-1.

UPDATE / Simona Halep nu a inceput prea bine meciul cu Krejcikova, din Cehia, locul 200 în clasamentul WTA, si a pierdut primul set, 3-6, in fata tinerei de 20 de ani. Simona revine si conduce cu 4-1 in setul secund.

UPDATE / Elena-Gabriela Ruse, locul 321 WTA, beneficiara a unui wild card, a fost eliminata, din primul tur al turneului WTA de la Bucuresti, cu 6-3, 6-4, de letona Anastasia Sevastova, locul 66 WTA, care se va duela in urmatorul tur cu o alta romanca, Patricia Tig.

UPDATE / Patricia Tig, locul 99 WTA, a invins-o, cu scorul de 7-6, 6-3, in doua ore fara un minut, pe Ioana Minca, beneficiara unui wild-card si s-a calificat in „optimi”, unde o va intalni pe castigatoarea duelului dintre leton Anastasija Sevastova, cap de serie numarul 7 si Gabriela Ruse.

UPDATE / Monica Niculescu, cap de serie numarul 5 si locul 53 WTA, a invins-o, marti, cu scorul de 6-2, 6-4, pe Andreea Mitu, pozitia 152 WTA, ci scorul de 6-2, 6-4, intr-o ora si 30 de minute. In turul urmator, Monica se va duela cu slovena Polona Hercog, locul 84 WTA, care a trecut in trei seturi de bulgaroaica Karatantseva.

UPDATE / Primul set al partidei dintre Monica Niculescu si Andreea Mitu a fost adjudecat pe Minica, scor 6-2.

Organizatorii turneului BRD Bucharest Open au anuntat, luni, programul meciurilor de marti, 12 iulie, din cadrul turneului de categorie WTA International, care are loc la Arenele BNR din Bucuresti.

Vom avea doua dueluri intre romance. Mai intai, Monica Niculescu si Andreea Mitu se vor duela pe Terenul central, de la ora 14:00. Partida dintre cele doua este urmata de un alt duel interesant, Patricia Tig – Ioana Minca. Urmatorul meci pe terenul central este programat intre Anastasia Sevastova si Gabriela Ruse.

Nu mai devreme de ora 19:30 va debuta si Simona Halep, favorita principala a turneului, care o infrunta pe Barbora Krejcikova. Pe terenul semicentral sunt programate partidele Laura Siegemund – Teliana Pereira, Alexanda Krunic – Sara Errani, Elitsa Kostova – Francesca Schiavonne.

Iata programul complet al zilei de marti de la BRD Bucharest Open.

Elita Kostova (Bulgaria) – Francesca Schiavone (Italia) 2-6, 6-7

A. Cadantu (ROU) / K. Piter (POL) – Y. Bonaventure (BEL) / R. Olaru (ROU) 7-5, 6-3