Ronaldo: Tot timpul am spus ca vreau sa castig un trofeu cu echipa nationala si sa fac istorie”. Eder: ”Ronaldo mi-a spus ca voi marca golul castigator”

ronaldo-ederPortugalia a castigat Euro 2016, asta desi l-a pierdut pe Cristiano Ronaldo inca din minutul 25 al finalei cu Franta. Jucatorul lui Real Madrid a avut ocazia sa ridice trofeul la finalul meciului, dupa ce echipa sa s-a impus cu 1-0, in urma prelungirilor, dupa reusita rezervei Eder.

Sunt atat de fericit. Este ceva ce imi doream inca din 2004. Portughezii merita asta, jucatorii nostri merita asta. Din pacate, lucrurile nu au mers bine pentru bine, dar am avut tot timpul incredere in acesti jucatori.

Este unul dintre cele mai fericite momente din cariera. Tot timpul am vrut sa castig un trofeu cu echipa nationala si sa fac istorie. Vreau sa le multumesc colegilor, antrenorului, intregii echipe de la Euro si oamenilor din Portugalia care ne-au sustinut. Este un moment unic, de neuitat”, a declarat Ronaldo, la final.

Marcator al golului decisiv, in prelungiri, atacantul Eder a spus ca, inainte sa intre pe teren, Ronaldo i-a dat o energie pozitiva, zicandu-i ca va aduce trofeul pentru Portugalia:

Eu moment senzational. Cred ca meritam acest titlu dupa toata munca jucatorilor si staff-ului. Portugalia isi dorea de mult timp acest titlu, asa ca este fantastic. (Inaintea prelungirilor, Cristiano Ronaldo) mi-a spus ca voi marca golul castigator. Mi-a dat putere si o energie pozitiva”, a zis Eder.