Daniel Crista a castigat tricoul albastru in Turul Sibiului. Nikolay Mihaylov s-a impus la general

daniel-cristaA sasea editie a Turului Ciclist al Sibiului, eveniment international de categoria UCI 2.1 cu participarea a 5 echipe pro-continentale, a adus cateva rezultate notabile pentru ciclismul autohton.

Daniel Crista (Tusnad Cycling Team) a castigat tricoul albastru pentru cel mai bun sprinter al competitiei. In prima etapa acesta s-a impus in toate sprinturile intermediare dupa ce s-a aflat in evadare 150 kilometri.

Tusnad Cycling Team, singura echipa continentala din Romania, s-a clasat pe locul 9 din cele 19 echipe prezente la start. Gruparea ciucana a fost alcatuita din Eduard Novak (campionul paralimpic), Daniel Crista (tricoul albastru), Szabolcs Sebestyen, argentinianul Ruben Ramos si spaniolii Jose Miralles si Martin Lestido. Turul Sibiului a fost castigat de echipa poloneza CCC SPRANDI POLKOWICE, care a repetat succesul din 2013.

Tricourile distinctive in Turul Sibiului:
Nikolay Mihaylov- galben (castigatorul competitiei)
Serghei Tvetcov – rosu (cel mai bun roman)
Marco Tecchio (Italia) – portocaliu (cel mai tanar ciclist)
Daniel Turek (Cehia) – verde (cel mai bun catarator)
Daniel Crista – albastru (cel mai bun sprinter)
Davide Vigano (Italia) – alb (clasamentul pe puncte)

Andrei Nechita, reprezentantul Romaniei la JO 2012, s-a impus in prologul competitiei, in timp ce Serghei Tvetcov si Eduard Grosu au urcat pe podium in etapa a treia, respectiv a patra.