Andy Murray a castigat al treilea Grand Slam al carierei, al doilea pe iarba de la Wimbledon!

raonic-murray

UPDATE / Si al treilea set a fost adjudecat tot la tie-break (7-2), tot de Andy Murray, care se impune, astfel, pentru a doua oara pe iarba de la Wimbledon! Pentru Murray este al treilea turneu de Grand Slam pe care k-a castigat in cariera.

UPDATE / Andy Murray s-a impus in fata lui Milos Raonic si in setul setul, in tie break, cu scorul de 7-3. Niciun break nu s-a inregistrat in acest set, dar tot scotianul a avut de trei ori sansa de a se desprinde.

UPDATE / Primul set a fost adjudecat de scotian, cu scorul de 6-4. Raonic si-a pierdut o singura data serviciul, fara sa aiba nicio posibilitate de a-l recupera. De partea cealalta, Murray a facut break-ul din a treia incercare.

Milos Raonic si Andy Murray se vor lupta pentru marele trofeu la Wimbledon, duminica, de la ora 16:00.

Raonic se afla la prima finala de Grand Slam din cariera si isi poate lua revansa in fata adversarului sau, dupa ce a disputat finala de la Queens, din urma cu trei saptamani, cand scotianul s-a impus cu 6-7, 6-4, 6-3.

Pentru Murray este a treia oara cand joaca finala turneului de la All England Club şi va avea şansa să îşi adjudece trofeul pentru a doua oară în carieră. Britanicul a mai fost prezent in ultimul act al editiilor 2012 si 2013, cand i-a avut adversari pe Roger Federer, respectiv Novak Djokovic, ultima data iesind victorios in fata sportivului sarb.

Raonic si Murray s-au intalnit de noua ori in circuit pana acum, iar bilantul ii este favorit britanicului, cu 6-3. Ultima data ca sportivul canadian reusea sa se impuna in fata scotianului se intampla in 2014, in 16-imile Indian Wells, cu 4-6, 7-5, 6-3.