S-au incheiat semifinalele de la Wimbledon 2016: Murray a trecut fara probleme de Berdych si il va intalni pe Raonic in finala. Canadianul l-a invins pe Federer, in 5 seturi

sigla-wimbledon

UPDATE / Serena Williams castiga primul set cu 7-5, dupa ce a valorificat a doua sansa de a inchide mansa. La 15-15, pe propriul serviciu, Kerber a comis doua greseli nefortate la rand.

UPDATE / Andy Murray se califica pentru a doua oara in finala, la Wimbledon, dupa 6-3 6-3 6-3, in doua ore, cu Tomas Berdych.

UPDATE / Murray castiga si setul al doilea, cu acelasi scor, 6-3.

UPDATE / Andy Murray a castigat primul set in fata lui Tomas Berdych, cu 6-3.

UPDATE / Milos Raonic e primul finalist de la Wimbledon 2016! Canadianul a reusit sa treaca in cinci seturi de Roger Federer, dupa aproape trei ore si jumatate, 6-3 6-7(3) 3-6 7-5 6-3. Este pentru prima data cand Raonic ajunge in ultimul act la un Grand Slam.

UPDATE / Milos Raonic face break-ul si castiga setul patru cu 7-5. Avem decisiv in prima semifinala de la Wimbledon 2016.

UPDATE / Roger Federer se indreapta spre o noua finala la Wimbledon. Dupa ce Milos Raonic a castigat primul set cu 6-3, elvetianul le-a luat pe urmatoarele doua, 7-6(3) 6-3.

Roger Federer, locul 3 ATP, s-a calificat in punultimul act dupa ce a trecut de Marin Cilic, locul 13 ATP, dupa un meci maraton, incheiat in 5 seturi, scor 6-7, 4-6, 6-3, 7-6, 6-3.

Adversarul sau de azi, canadianul Milos Raonic, locul 7 ATP, a trecut de americanul Sam Querrey, locul 41 ATP, scor 6-4, 7-5, 5-7, 6-4, si se va duela cu evetianul pentru a 12-a oara all-time, scorul intalnirilor directe fiind net in favoarea lui Federer, 9-2.

In a doua semifinala se vor duela Andy Murray si Thomas Berdych.

Cehul Berdych, locul 9 ATP, a trecut de Lucas Pouille, locul 30 ATP, in trei seturi, scor 7-6, 6-3, 6-2, iar britanicul Murray, locul 2 ATP, a avut nevoie de cinci seturi pentru a-l invinge pe Jo Wilfried Tsonga, scor 7-6, 6-1, 3-6, 4-6, 6-1. Cei doi semifinalisti s-au duelat pana acum de 14 ori, scotianul fiind in avantaj, 8-6.