Andrei Nechita a castigat prologul din Turul Sibiului. Edi Grosu s-a clasat si el in Top 10

andrei-nechitaMiercuri a debutat editia 2016 a Turului Ciclist al Sibiului, cu un prolog de 2,2 km desfasurat in centrul istoric al orasului. Cel mai bun timp a fost inregistrat de catre Andrei Nechita, din echipa Romaniei, cel care i-a devansat cu doua secunde pe Giacomo Berlato si Iuri Filosi, de la Nippo-Vini Fantini, si pe Adrian Kurek, de la CCC-Sprandi-Polkowice.

In Top 10 s-a clasat si Eduard Michael Grosu, sprinterul de la Nippo terminand pe opt, cu un timp mai slab cu patru secunde decat cel al lui Nechita. Dintre romani, in Top 50, au mai incheiat Daniel Crista (Tusnad Cycling Team), locul 28, la 11 secunde de castigator, si Serghei Tvetcov (Androni), locul 38, la 13 secunde de invingator.

De notat ar fi faptul ca unul dintre cei mai buni contratimpisti prezenti in cursa, Gustav Larsson, septuplu campion national al Suediei, ultima data chiar anul trecut, a avut abia al 13-lea timp, la sapte secunde dupa Nechita. Scandinavul are acum 35 de ani si pedaleaza pentru Stolting Service Group, echipa Pro-Continentala din Germania.