S-a terminat cu Wimbledonul si pentru Simona Halep. Angie Kerber s-a impus in doua seturi si va juca una dintre cele doua semifinale

Halep-si-KerberSimona Halep, locul 5 WTA, a fost eliminata in sferturille de finala nemtoaica de Angelique Kerber, locul 4 WTA, scor 5-7, 6-7 (2).

In setul doi, cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la 2-2, dupa care Kerber s-a distanțat la 4-2. Halep a redus din diferenta cu un break, dar nemțoaica a mai castigat o data pe serviciul romancei. Kerber a servit pentru castigarea meciului, dar Halep a revenit cu un nou break si a trimis meciul in tie-break. Acolo, nemtoaica a jucat mai bine, a gresit mult mai putin, si s-a impus lejer cu 7-2.

UPDATE / Primul set a fost adjudecat de nemtoaica, dupa o dubla greseala a Simonei, scor 7-5! De precizat ca sportiva noastra a castigat o singura data pe propriul  serviciu, numai putin de 9 break-uri fiind inregistrate in acest set. Angie serveste in debutul setului secund.

Simona Halep, singurul sportiv roman ramas in competitie, va juca marti in sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Adversara locului 5 WTA va fi nemtoaica Angelique Kerber, campioana de la Australian Open, in fata careia sportiva noastra are un bilant pozitiv: 3-1.

Meciul dintre Simona Halep si Angelique Kerber va incepe la ora 15:00, primul de pe Terenul Central. Asta inseamna ca indiferent daca va ploua sau nu, partida se va juca pentru ca acest teren are acoperis.