Argint mondial universitar pentru handbalistele Romaniei! Si nationala masculina, calificata in finala!

romanai-handbal-universitarIn prima sambata a lunii iulie au fost programate la Malaga finala Mondialelor universitare de handbal feminin si semifinalele competitiei masculine. Jucand impotriva Spaniei, fetele au pierdut, cucerind medalia de argint, dupa care baietii au castigat, urmand sa intalneasca duminica in ultimul act pe invingatoarea dintre Coreea de Sud si Japonia.

Nationala feminina, care trecuse de Rusia in semifinale, scor 21-18 (10-12) a fost invinsa de o echipa iberica mult mai motivata, care s-a impus cu 20-14 (10-7), revansandu-se dupa infrangerea din grupa, 19-20. Romancele, cu portarii Serban si Dedu in zi de gratie, au reeditat performanta din urma cu patru ani.

Reprezentativa masculina s-a autodepasit, castigand cu 29-26 (18-11) in fata unei formatii care a revenit puternic dupa pauza, restabilind egalitatea la 18, in minutul 30. impulsionati de antrenorul Paul Mihaila, handbalistii nostri au preluat initiativa, desprinzandu-se la trei goluri. Grigoras, golgeterul competitiei, a inscris de noua ori, fiind secondat de Rotaru, 8, Sandru, 4, Bejenariu, 4, Capota, 2 si Nistor, 2. Ca si in partida fetelor, portarii Iancu si Makaria au salvat numeroase mingi.