UPDATE / Meciul Halep – Bertens a fost anulat. Mergea si Bopanna s-au calificat in turul 2. Partidele lui Niculescu si Olaru au fost intrerupte din cauza ploii se se vor relua sambata

wimbledon

UPDATE / Astazi nu se va mai juca decat pe ”Central”, acolo unde Federer a castigat deja primele doua seturi in fata lui Evans.

UPDATE – 22:10 / Ploua din nou. Meciul Monicai Niculescu a fost intrerupt la 1-0, in decisiv, pentru romanca, si la 40-40 in game-ul in care servea Bacsinszky. Inceput in urma cu scurt timp, jocul de ”mixt”, dintre perechile Maximo Gonzalez / Raluca Olaru si Julian Knowle / Zhang Shuai, a fost oprit la 3-2, in primul set, pentru austriac si chinezoaca. In acelasi timp, aceasta ploaie i-ar putea fi benefica lui Novak Djokovic, care este condus, pe Terenul Nr. 1, de catre Sam Querrey, cu 2-0 la seturi, 7-6(6) 6-1.

UPDATE / Niculescu pierde setul secund in fata lui Bacsinszky, cu 6-2.

UPDATE / Monica Niculescu a castigat primul set al meciului cu Timea Bacsinszky, cu 6-4.

UPDATE / Ploaia a incetat, iar meciul Monicai Niculescu, cu Timea Bacsinszky, a fost reluat.

UPDATE / Organizatorii au luat o decizie fireasca, tinand cont de conditiile meteorologice si au anulat o parte dintre meciurile care ar fi trebuit sa joace astazi. Printre acestea se numara si partida Simonei Halep cu Kiki Bertens, dar si jocul de dublu mixt in care urma sa fie implicat Florin Mergea.

UPDATE / Din nou ploua la Wimbledon. Meciul Bacsinszky-Niculescu a fost oprit in primul set, la scorul de 2-2.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna se califica in turul al doilea, dupa 7-5 7-6(6), in 80 de minute, cu Marin Draganja si Nikola Mektic. In scurt timp va incepe meciul dintre Timea Bacsinszky si Monica Niculescu.

UPDATE – 17:10 / Dupa cateva ore in care nu s-a putut juca din cauza ploii, au inceput, respectiv, s-au reluat, primele meciuri de pe terenurile secundare, inclusiv cel al lui Florin Mergea si Rohan Bopanna.

UPDATE / In acest moment, nu se joaca niciun meci la Wimbledon. Primele meciuri, care trebuiau sa inceapa, initial, la ora 13:00 si care, apoi, au fost amanate cu o ora, au fost intrerupte fie in primul game, fie chiar inainte sa inceapa, atunci cand jucatorii se aflau la incalzire, dupa ce ploaia si-a facut din nou aparitia. Pe ”Central” va incepe insa partida Del Potro – Wawrinka, aceasta urmand sa se joace in conditii indoor.

UPDATE / Meciul Marin Draganja / Nikola Mektic – Rohan Bopanna / Florin Mergea incepe cu o intarziere de o ora, cauzata de ploaie.

Patru romani vor evolua vineri pe iarba londoneza. Simona Halep, Monica Niculescu, Raluca Olaru si Florin Mergea, vor juca la simplu sau la dublu.

Simona Halep, cap de serie numarul 5, o va intalni in turul trei pe olandeza Kiki Bertens, in ultimul meci de pe terenul 2. Inaintea acestei partide vor avea loc doua meciuri de baieti unul de fete, astfel ca Simona si Kiki vor intra pe teren in jurul orei 19.00.

Monica Niculescu va juca in turul doi cu elvetianca Timea Bacsinszky, a 11-a favorita. Partida va fi a doua pe terenul 12, innjurul orei 15:30. Inaintea acestui meci va avea loc intalnirea dintre Juan Monaco si Jo-Wilfried Tsonga.

Florin Mergea va evolua vineri in doua partide. In primul meci de pe terenul 19, de la ora 13.00, Florin si indianul Rohan Bopanna, favoriti 6, vot intalni cuplul croat Marin Draganja/ Nikola Mektic. Sore seara, pe acelasi teren, Florin va juca alaturi de austriaca Tamira Paszek la dublu mixt contra cuplului Artem Sitak/Laura Siegemund.

In fine, Raluca Olaru si argentinianul Maximo Gonzalez vor juca, in cel de-al treilea meci de pe terenul 14, impotriva cuplului Julian Knowle/ Shuai Zhang in primul tur al probei de dublu mixt.