VIDEO / Chile invinge din nou pe Argentina la penalty-uri si pune mana si pe Copa America Centenario! Messi a ratat primul ”11 metri”

chile-copa-america-centenarioLa fel ca in urma cu un an, cand a castigat pe teren propriu Copa America, in fata Argentinei, in finala, la loviturile de departajare, Chile a triumfat in acelasi mod si acum, in ultimul act al Copei America Centenario.

Dupa 90 si 120 de minute, scorul a fost 0-0 si se poate spune ca lipsa golurilor a fost compensata de doua cartonase rosii. Mai intai, chilianul Marcelo Diaz a fost eliminat, in minutul 28, dupa doua cartonase galbene primite in urma faulturilor facute asupra lui Messi. La finalul unei reprize dominate clar de ”pume”, egalitatea numerica a fost restabilit, dupa ce arbitrul brazilian Heber Lopes i-a aratat in mod nejustificat direct cartonasul rosu lui Marcos Rojo pentru o intrare asupra lui Arturo Vidal.

Partea a doua a fost mult mai deschisa, ocaziile aparand si la poarta lui Romero. S-a intrat insa in prelungiri, acolo meciul a continuat in aceeasi nota ca in repriza secunda.

La loviturile de departajare, primul executant a fost chiar Arturo Vidal, a carui penalty a fost respins de Sergio Romero. A urmat Lionel Messi, insa si sutul capitanului Argentinei a trecut peste poarta coechipierul sau de la Barcelona, Claudio Bravo. Dupa, Nicolas Castillo si Javier Mascherano au executat aproape identic si au marcat primele goluri. Imparabil au batut si executantii urmatoariei serii, Charles Aranguiz si Sergio Aguero. Apoi, Jean Beausejour a inscris, iar Claudio Bravo a parat executia lui Lucas Biglia. Penalty-ul decisiv a fost executat de catre Francisco Silva, care a transformat lejer si a adus inca un trofeu pentru Chile.