LIVESCORE / „Optimile” EURO 2016 continua: Griezmann a calificat Franta in „sferturi”! Germania, califcare en-fanfare, Belgia, cea mai categorica victorie!

optimi-euro-zioua-2

Tabloul sferturilor de finala se va completa astazi cu inca trei reprezentative. Protagonista zilei va fi chiar tara-gazda, Franta, care se va lupta cu Irlanda, in capul de afis al zilei.

FRANTA – IRLANDA. Franta a castigat grupa A, cu doua victorii si un egal (cu Elvetia), iar Irlanda vine din grupa E, calificata in optimi de pe locul trei, cu 4 puncte (o infrangere cu Belgia, o victorie cu Italia si un egal cu Suedia).

FRANTA – IRLANDA 2-1 (Griezmnn 58, 61 / Brady ‘3 – pen)

Echipe de start

FRANTA: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Évra – Pogba, Kanté, Matuidi – Griezmann, Giroud, Payet

IRLANDA: Randolph – Coleman, Duffy, Keogh, Ward – McClean, McCarthy, Hendrick, Brady – Murphy – Long

GERMANIA-SLOVACIA. Slovacia a batut Germania cu 3-1 in amicalul din 29 mai jucat inaintea Euro 2016! Nemtii au castigat grupa A, cu doua victorii si un egal (cu Polonia), iar Slovacia vine din grupa B, unde a batut-o pe Rusia si a facut egal cu Anglia.

GERMANIA – SLOVACIA 3-0 (Boateng 8, Gomez 42, Draxler 63)

GERMANIA: Neuer – Kimmich, Boateng, Hummels, Hector – Kroos, Khedira – Müller, Özil, Draxler – Gomez

SLOVACIA: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Gyomber – Kucka, Hrosovsky, Skriniar, Hamšík, Weiss – Duris

UNGARIA-BELGIA. Ungaria, fosta adversara a Romaniei din calificarile pentru Euro 2016, care a ajuns in Franta dupa un meci de baraj, incearca sa produca o noua surpriza si sa ajunga in sferturi. In fata va sta Belgia, una dintre echipele cotate cu sanse cu sanse mari la titlu. Maghiarii au castigat grupa F, cu cinci puncte, in timp ce Belgia a venit de pe locul doi din grupa E, cu sase puncte.

UNGARIA – BELGIA 0-4 (Alderweireld 10, Batshuayi 78, Hazard 80, Carrasco 90+2)

UNGARIA: Király – Lang, Juhász, Guzmics, Kádár – Gera – Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Dzsudzsák – Szalai

BELGIA: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Witsel, Nainggolan – De Bruyne, Mertens, Hazard – R. Lukaku

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,