REZULTATE / S-a incheiat faza grupelor! Portugalia face egal cu Ungaria, dupa ”dubla” lui Ronaldo si se califica alaturi de Islanda, in ”optimi”. Acolo a ajuns si Irlanda, dupa victoria cu Italia

program-meciuri-eyuro-2016Astazi au avut loc ultimele patru meciuri din faza grupelor de la Euro 2016, in urma carora am aflat si numele ultimelor echipe care s-au calificat in optimile de finala.

Ultimele meciuri din Grupa F s-au desfasurat la ora 19:00. La Lyon, pe Stade des Lumieres, a avut loc cel mai spectaculos meci de pana acum din acest turneu, Portugalia remizand cu Ungaria, in timp ce, la St-Denis, pe Stade de France, Islanda a obtinut una dintre cele mai dramatice victorii de la Euro 2016.

Dupa ce Bodvarsson a deschis scorul in primele 20 de minute, austriecii au ratat un penalty prin Dragovic, care a sutat in bara. Acestia au reusit insa sa egaleze, dupa o ora de joc, prin Schoepf, care a punctat dupa o patrundere in careu. Avand in vedere si scorul de la Lyon, la 1-1, Islanda mergea de pe locul 3 in optimi, in timp ce Austria era eliminata. In prelungiri, acestia din urma au inceput sa forteze victoria care le-ar fi adus calificarea, doar ca, pe contraatac, nordicii au reusit sa dea lovitura, prin Traustason si au urcat pe locul al doilea. In optimile de finala, islandezii vor intalni pe Anglia.

FINAL / ISLANDA – AUSTRIA 2-1 (Bodvarsson 18, Traustason 90+4 / Schoepf 60)

ISLANDA: Halldorsson – Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, Skulason – Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason – Bodvarsson, Sigthorsson.

AUSTRIA: Almer – Dragovic, Proedl, Hinteregger, Fuchs – Ilsanker, Baumgartlinger – Klein, Alaba, Arnautovic – Sabitzer.

Dupa doua egaluri, Portugalia a mai reusit inca unul, de data aceasta in fata Ungariei, echipa care era deja calificata. Dupa acest 3-3, maghiarii au castigat si grupa, in timp ce lusitanii au fost impinsi pe locul al treilea, dupa golul islandezilor din prelungiri. Desi lumea se astepta ca portughezii sa castige fara probleme de aceasta data, Zoltan Gera a deschis scorul, in minutul 19, cu un sut din afara careului. Nani a reusit sa egaleze inainte de pauza, dar, imediat dupa reluare, Balazs Dzsudzsak si-a readus echipa in avantaj, dupa ce sutul sau din lovitura libera a fost deviat. Peste doar trei minute insa, Cristiano Ronaldo a deviat cu calcaiul, in poarta, centrarea lui Joao Mario. Dupa alte cinci minute, Dzsudzsak a lovit din nou, tot cu un sut deviat. Nici de aceasta data avantajul maghiar nu a durat prea mult, pentru ca, din nou Ronaldo, a egalat inca o data, acum cu capul, dupa o centrare a lui Quaresma. Pana la final, scorul a ramas neschimbat si se poate spune ca Portugalia a fost avantajata de golul Islandei, intrucat, calificandu-se de pe locul al treilea, va merge pe jumatatea de tablou mai usoara si va juca cu Croatia, in optimi. In ceea ce ii priveste pe maghiari, acestia vor intalni mai departe echipa de pe locul al doilea din Grupa E.

FINAL / ISLANDA – PORTUGALIA 3-3 (Gera 19, Dzsudzsak 47, 55 / Nani 42, Ronaldo 50, 62)

UNGARIA: Kiraly – Lang, Guzmics, Juhasz, Korhut – Gera, Pinter – Dzsudzsak, Elek, Lovrencsics – Szalai.

PORTUGALIA: Patricio – Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu – A. Gomes, W. Carvalho, Moutinho, Joao Mario – C. Ronaldo, Nani.

Cu primul loc asigurat in Grupa E, dupa primele doua jocuri, Italia avea sansa sa fie singura echipa de la acest turneu care incheie prima faza a competitie cu punctaj maxim. Antonio Conte a facut insa multe modificari in ”primul 11”, inaintea meciului cu Irlanda, de la Lille, arbitrat de Ovidiu Hategan, alegand sa menajeze mai multi titulari inaintea optimei cu Spania. Cu toate acestea, Squadra Azzurra ar fi putut sa se impuna, insa Insigne a nimerit doar bara la cateva minute dupa intrarea pe teren. Pana la urma, punctele au fost castigate de echipa care chiar avea nevoie de ele. Robbie Brady a punctat cu capul in minutul 85, dupa ce Sirigu a iesit gresit pe centrare, iar Irlanda se califica astfel, cu patru puncte, de pe locul trei, si urmeaza sa joace cu Franta, in optimile de finala.

FINAL / ITALIA – IRLANDA 0-1 (Brady 85)

ITALIA: Sirigu – Barzagli, Bonucci, Ogbonna – Bernadeschi, Sturaro, T. Motta, Florenzi, De Sciglio – Zaza, Immobile.

IRLANDA: Randolph – Coleman, Duffy, Keogh, Ward – McClean, McCarthy – Hendrick, Murphy, Brady – Long.

In paralel, la Nice, Suedia si-a jucat ultima sansa, in fata Belgiei. Dupa doua meciuri in care n-a reusit sa convinga, echipa lui Zlatan Ibrahimovic a fost destul de periculoasa in fata unei formatii a Belgiei, care a incercat sa fie destul de precauta, avand in vedere ca si o remiza ii aduce calificarea, chiar de pe locul al doilea. Pana la urma, belgienii au reusit chiar sa marcheze, prin Radja Nainggolan, pe final, si si-au consolidat pozitia secunda in grupa, urmand sa joace, mai departe, cu Ungaria. Pe de alta parte, Suedia a ramas cu punctul din jocul cu Irlanda si a fost eliminata, iar Zlatan Ibrahimovic si-a incheiat cariera internationala.

FINAL / SUEDIA – BELGIA 0-1 (Nainggolan 84)

SUEDIA: Isaksson – Lindelof, E. Johansson, Granqvist, M. Olsson – S. Larsson, Ekdal, Kaellstroem, Forsberg – Berg, Ibrahimovic.

BELGIA: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Nainggolan, Witsel – Carrasco, De Bruyne, Hazard – R. Lukaku.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,