VIDEO / Ploaie de goluri in ultimele doua ”sferturi” de la Copa America Centenario. Higuain si Messi duc Argentina in semifinale, Chile a distrus Mexicul

chile-mexicIn ultimele doua sferturi de finala de la Copa America Centenario s-au marcat in total 11 goluri, dupa ce Argentina si, mai ales, Chile le-au spulberat pe Venezuela si, respectiv, Mexic si s-au calificat in semifinale, acolo unde erau deja Statele Unite si Columbia.

Mai intai, Argentina a castigat cu 4-1 in fata Venezuelei, la Foxborough si urmeaza sa joace cu SUA, la Houston, marti noaptea. Meciul a fost rezolvat inca din prima repriza, dupa dubla lui Higuain. Golgheterul din Serie A a deschis scorul in minutul opt, dupa o pasa primita de la Messi, iar, apoi, a facut 2-0, peste 20 de minute, dupa o mare greseala a adversarilor. Dupa, venezuelenii puteau reveni in meci, insa Romero, de doua ori, si bara o data, s-au opus la ocaziile acestora. Portarul lui Manchester United putea sa faca uitate cele doua interventii, chiar inainte de pauza, cand l-a faultat pe Rondon in interiorul careului. El s-a revansat insa imediat, aparand penalty-ul batut de Seijas, care a incercat o scarita.

In partea a doua, in minutul 60, Messi a dus scorul la 3-0, dupa o combinatie foarte buna cu Nico Gaitan, noul jucator al lui Atletico. Rondon a redus din diferenta peste zece minute, cu o lovitura de cap, insa, in faza imediat urmatoare, Erik Lamela a stabilit scorul final, dupa un nou assist al lui Messi.

Ultimul sfert de finala, Mexic – Chile, s-a incheiat cu un rezultatul cu totul neasteptat, castigatoarea Copei America de anul trecut impunandu-se cu 7-0. Edson Puch a deschis scorul in minutul 16, dupa ce Ochoa a respins in fata un sut de la mare distanta al lui Diaz, iar Eduardo Vargas a majorat avantajul, in minutul 44, dupa o centrarea a lui Alexis Sanchez. Dupa pauza avea sa marcheze si jucatorul lui Arsenal, in minutul 49, iar, apoi, a inceput adevaratul recital al lui Eduardo Vargas, care a mai inscris de trei ori, in minutele 52, 57 si 74. Scorul final a fost stabilit de cel care a reusit si primul gol, Puch, in minutul 87.

In semifinale, Chile urmeaza sa joace impotriva Columbiei, la Chicago, miercuri noaptea.