FINAL / Romania – Albania 0-1. ”Tricolorii” au incheiat pe ultimul loc in grupa si au fost eliminati de la EURO 2016!

romania-albania-euro2016

Romania a pierdut meciul decisiv cu Albania, cu 1-0, si a incheiat Grupa A de la Euro 2016, pe ultimul loc cu un singur punct. Singurul gol al meciului de pe Stade des Lumieres din Lyon a fost marcat de Armando Sadiku, inainte de pauza, cu capul, la o centrare la care Ciprian Tatarusanu a iesit gresit.

”Tricolorii” au inceput meciul mai bine, insa s-au stins dupa primele 20 de minute, iar albanezii inceput sa devina periculosi, repriza incheindu-se cu reusita lui Sadiku. Dupa pauza, echipa lui Gianni de Biasi a inceput sa traga de timp de fiecare data cand a avut ocazia, in timp ce Romania nu a aratat in prea multe randuri ca poate sa treaca de defensiva adversa, desi, pe teren, intrase si Sanmartean. In minutul 57 insa, Anghel Iordanescu a fost nevoit sa-l schimbe pe Denis Alibec, care a parasit terenul pe targa.

In finalul meciului, singura mare ocazie a Romaniei i-a apartinut lui Andone, care a sutat in transversala.

In urma acestui rezultat, Albania, care a marcat primul ei gol la un turneu final si care a obtinut prima victorie in fata Romaniei, intr-un meci oficial, spera in continuare la calificare, insa va trebui sa astepte incheierea tuturor meciurilor din faza grupelor.

In celalalt meci din grupa, Elvetia a facut 0-0 cu Franta si merge in optimile de finala de pe locul al doilea.

ECHIPELE DE START:

ROMANIA: 12 Tatarusanu – 22 Sapunaru, 6 Chiriches (C), 21 Grigore, 2 Matel – 18 Prepelita, 5 Hoban – 20 Popa, 10 Stanciu, 19 Stancu – 9 Alibec.
Rezerve: 1 Pantilimon (GK), 3 Rat, 4 Moti, 7 Chipciu, 8 Pintilii, 11 Torje, 13 Keseru, 14 Andone, 15 Gaman, 16 Filip, 17 Sanmartean, 23 Lung (GK).
Antrenor: Anghel Iordanescu.

ALBANIA: 1 Berisha – 4 Hysaj, 18 Ajeti, 15 Mavraj, 7 Agolli (C) – 22 Abrashi, 8 Basha, 9 Memushaj – 2 Lila, 3 Lenjani – 10 Sadiku.
Rezerve: 5 Cana, 6 Veseli, 11 Gashi, 12 Shehi (GK), 16 Cikalleshi, 17 Aliji, 19 Balaj, 20 Kace, 21 Roshi, 23 Hoxha (GK).
Antrenor: Gianni de Biasi.

Etichetat cu: , , , , , , , ,