REZULTATE / Ziua a 8-a la Euro 2016: Italia si Spania s-au calificat in ”optimi”, dupa victoriile cu Suedia si Turcia. Croatii au fost opriti de suporteri din drumul spre victorie, in fata Cehiei

program-ziua-8-euroCampionatul European de fotbal continuat cu ziua a 8-a, in care s-au disputat alte partide din runda a doua a grupelor. Dupa Franta, alte doua echipe si-au asigurat prezenta in optimile de finala, Italia si Spania, dupa ce si-au castigat meciurile in care au fost implicate astazi.

In meciul de la ora 16:00, Italia a castigat cu 1-0 in fata Suediei, datorita golului inscris de Eder pe final. Pe durata jocului, Squadra Azzurra a lasat tot timpul de inteles ca se multumeste cu un 0-0, dupa ce a luat toate punctele in partida cu Belgia, in timp ce nordicii au incercat, mai tot timpul, sa joace cu mingi lungi pe Zlatan Ibrahimovic. Starul scandinavilor a reusit contraperformanta de a relua, din careul mic, cu poarta goala, o centrare venita de pe partea stanga. Acesta se afla insa in pozitie de off-side. Dupa golul marcat de Eder, Viktor Kassai le-a refuzat suedezilor un penalty destul de clar, in prelungiri, cand Bonucci l-a faultat in careu pe Granqvist.

FINAL / ITALIA – SUEDIA 0-1 (Eder 88)

ITALIA: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Florenzi, Parolo, De Rossi, Giaccherini, Candreva – Pelle, Eder.

SUEDIA: Isaksson – Johansson, Lindelof, Granqvist, M. Olsson – Larsson, Ekdal, Kallstroem, Forsberg – Guidetti, Ibrahimovic.

De la 19:00, la Saint-Etienne, pe Stade Geoffroy-Guichard, a avut loc cel mai dramatic meci de la acest turneu final. Croatia a dat senzatia ca nu va avea nicio problema in fata Cehiei, dupa ce a controlat meciul in cea mai mare parte a ei. Dupa mai multe ocazii ratate, acestia au deschis scorul prin Ivan Perisici, pe finalul primei reprize, si, dupa o ora de joc, au facut 2-0, dupa ce Ivan Rakitic l-a invins pe Petr Cech cu o scarita. In ultimul sfert de ora, lucrurile s-au schimbat. Mai intai, dupa o centrare inalta in careu a lui Rosicky, rezerva Milan Skoda l-a invins pe Subasic cu o lovitura de cap. Apoi, peste cateva minute, suporterii croati ai lui Hajduk Split au inceput sa arunce cu torte in teren, iar centralul Mark Clattenburg a oprit meciul pentru scurt timp. Dupa ce acest s-a reluat, la o alta minge inalta care urma sa aterizeze in careul croatilor, Domagoj Vida a sarit la cap cu mana ridicata si a comis un hent sanctionat cu penalty de catre arbitrul englez. Un alt jucator venit de pe banca de rezerve, Tomas Necid, a executat imparabil, iar Cehia a obtinut un punct la care nici nu spera dupa 60 de minute. Mai mult, in ultimele momente, echipa lui Vrba a fortat victoria, in timp ce selectionerul croat, Cacic, a facut si ultimele doua schimbari, la trecerea timpului. Dintr-o echipa care era aproape eliminata, Cehia se poate califica, daca va invinge pe Turcia, in ultimul meci.

FINAL / CEHIA – CROATIA 2-2 (Perisic 37, Rakitic 59 / Skoda 76, Necid 90+4 – pen)

CEHIA: Cech – Kaderabek, Hubnik, Sivok, Limbersky – Plasil – Rosciky, Skalak, Krejci, Darida – Lafata.

CROATIA: Subasic – Srna, Corluka, Vida, Strinic – Badelj, Modric – Brozovic, Rakitic, Perisic – Mandzukic.

De la 22:00, la Nice, Spania a castigat clar in fata uneia dintre marile dezamagiri ale turneului, Turcia. Meciul a fost rezolvat practic de iberici in ultimul sfert de ora al primei reprize, cand Alvaro Morata si Nolito au inscris in decurs de doar trei minute. Imediat dupa pauza, scorul s-a ridicat la 3-0, dupa ce Iniesta l-a gasit perfect cu o pasa pe Jordi Alba, aflat insa intr-un off-side nesanctionat, iar fundasul lateral al Barcelonei i-a pasat in fata portii lui Morata, care a inscris fara probleme. In ultima parte a meciului, spaniolii s-au limitat la jocul lor de pasa, in timp ce fanii turci si-au concentrat atentia asupra lui Arda Turan, huiduindu-l pe jucatorul de la Barcelona atunci cand acesta atingea mingea.

FINAL / SPANIA – TURCIA 3-0 (Morata 34, 48, Nolito 37)

SPANIA: De Gea – Juanfran, Pique, Ramos, Alba – Fabregas, Busquets, Iniesta – Silva, Morata, Nolito.

TURCIA: Volkan Babacan – G. Gonul, M. Topal, H. Balta, C. Erkin – Ozan Tufan, Selcuk Inan, Oguzhan Ozyakup – H. Calhanoglu, Burak Yilmaz, Arda Turan.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,