EXCLUSIV / Florin Motroc: ”S-a vazut din orice colt al tarii faptul ca echipa noastra a suferit din punct de vedere fizic. (…) Sper ca meciul cu Franta sa-i fi obosit pe albanezi…”

Cu doua zile inaintea meciului decisiv al Romaniei pentru calificarea in optimile de finala, cel de duminica, cu Albania, Florin Motroc a spus, la Sport Total FM, in emisiunea ”Fluier Final”, ca spera ca viitoarea adversara a ”tricolorilor” sa fi iesit mai obosita dupa infrangerea suferita pe final de joc cu Franta, decat jucatorii lui Anghel Iordanescu, dupa remiza cu Elvetia. Pe de alta parte, antrenorul lui Kazma, din Kuwait, a mai zis ca noi ”culegem ceea ce am sadit” in ultimii ani si ar trebui sa fim multumit ca Romania s-a calificat la Euro 2016.

A fost o pauza scurta pentru unii dintre jucatori, pentru cei care au jucat in special si in competitii internationale, din trei in trei zile. Se aduna. E obosela, e un consum psihic extraordinar. Sa spunem ca oboseala o scoti prin recuperare, dar cea mai grea oboseala e cea mentala. In momentul in care joci la fiecare meci cu o anumita presiune, tot acest stres afecteaza si organismul, pentru ca nu suntem o masina.

S-a vazut din orice colt al tarii faptul ca echipa noastra a suferit din punct de vedere fizic. Nu pot sa judec din ce motiv. Poti sa fii foarte bine pregatit fizic, dar sa nu ai prospetime. Nu poti sa pregatesti o echipa intr-o saptamana sau doua, cum a fost acel cantonament din Italia. Cand s-a reunit lotul, unii jucatori erau mai bine pregatiti, altii mai putin bine pregatiti. Nu poti sa faci niste evaluari foarte clare. Eu, cand preiau o echipa, caut sa vad la ce nivel e fiecare jucator pentru ca sa stiu ce tratament ii aplic fiecaruia.

Culegem ceea ce am sadit de cativa ani incoace. Din pacate, fotbalul nostru sufera, nu vine nimic din urma. Incercam sa facem ceva, cat de cat. Trebuie sa fim multumiti ca am ajuns la acest turneu final european, tanand cont de tot ceea ce s-a intamplat in fotbalul romanesc in ultimii 8-10 ani. Faptul ca se distrug cluburi, faptul ca se desfiinteaza centre de copii si juniori… toate aceste lucruri nu pot sa nu aiba urmari in timp. Aceste urmari se vad astazi.

Din pacate, nu avem niste jucatori valorosi implicati la un anumit nivel. Asa cum a spus-o si domnul Iordanescu, in afara lui Rat si Sapunaru, ceilalti jucatori nu au o experienta internationala. Ar mai fi Tatarusanu, care apara la Fiorentina.

As vrea sa cred ca suntem motivati. Romanul stie sa se mobilizeze cand ii ajunge cutitul la os. Meciul acesta nu poate avea alt epilog, decat victoria. Din punctul meu de vedere, nu vom avea un meci foarte usor. Albania este o echipa puternica, foarte solida fizic. Ati vazut meciul cu Franta. I-au chinuit rau pe francezi. Sper ca acest meci sa-i fi obosit mai rau decat ne-a obosit pe noi meciul cu Elvetia. Din pacate pentru ei, tot ceea ce au facut ei in acel meci cu Franta nu a avut niciun folos, a fost degeaba, valoarea a facut diferenta.

E clar ca echipa noastra a suferit. In primul meci, am incercat sa nu iesim sifonati. Marea majoritate a jucatorilor nu avea experienta. Si, dupa acest moment de incarcare emotionala, organismul poate avea un recul. Din pacate, distanta pana la meciul cu Elvetia, a fost destul de mica. Chiar daca s-au facut cateva schimbari, jucatorii intrati in echipa au parut mai obositi decat cei care jucasera cu Franta. Nu vreau sa comentez ceea ce a declarat Pompiliu Popescu legat de staff-ul medical, de recuperare…

Calificarea echipei nationale la Euro ne ajuta si pe noi si ascunde si murdaria sub pres. Mi-e frica si de ceea ce se va intampla odata cu terminarea aventurii noastre la turneul final, pentru ca ne vom intoarce la fotbalul nostru si e mult de discutat la ce probleme sunt, cu procese… Mi-e greu sa cred ca totul va fi ok”, a declarat Florin Motroc, la Sport Total FM.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în Euro 2016, NATIONALA

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26