Cleveland Cavaliers, a treia echipa care trimite finala NBA in decisiv! Le Bron James, din nou peste 40 de puncte

warriors-cavsIn urma victoriei cu 115-101 din al cincilea meci al finalei NBA cu Golden State Warriors, Cleveland Cavaliers ajunge a treia echipa care trimite partida in decisiv dupa doua succese consecutive. La randul lui, starul LeBron James, care a marcat 41 de puncte, ca si in jocul anterior, devine primul baschetbalist ce depaseste cifra 40 in doua meciuri la rand.

Cavs au reeditat performantele team-urilor Sacramento Kings, din 1951 si Boston Celtics, 15 ani mai tarziu care au intors scorurile finalelor Campioantului Nord-American de baschet. Cu LeBron James, din nou in zi de gratie, 41 de puncte, 11 asisturi, double-double, opt recuperari, completat de Kyrie Irving, 23, care au contribuit in mare masura la scorul final. Gazdele s-au impus in sferturile 1 si 4, 31-11, 35-30, diferente care n-au mai putut fi recuperate, in sferturile cu sot, 28-32, 21-28, cu toate eforturile lui Stephen Curry, 30 si Klay Thompson, 25 puncte, 16 recuperari, double-double. Ba mai mult, Curry a fost eliminat pentru… sase faulturi, ultimele doua fiind unul obisnuit, la care s-a adaugat unul tehnic cand mai erau 4,42 minute de joc efectiv. In economia partidei avea sa cantareasca si absenta lui Andrew Bogut, eliminat in disputa anterioara, pentru care a primit o suspendare drastica, de sase saptamani.

Una peste alta, vom afla cine va fi noua castigatoare a trofeului luni dimineata (duminica noaptea, in SUA), la incheierea meciului cu numarul 7, de la Oracle Arena din Oakland.