VIDEO / Prima mare surpriza de la Copa America Centenario: Brazilia pleaca acasa dupa faza grupelor din cauza unui gol marcat cu mana

brazil-peruIn ziua a zecea de la Copa America Centenario a avut loc si cea mai mare surpriza din turneul care se desfasoara in Statele Unite ale Americii. Cea mai mare natiune sud-americana a fost eliminata in noaptea de duminica, dupa ce a pierdut cu Peru.

Mai intai, in penultimul joc din Grupa B, Ecuador castiga in fata reprezentativei din Haiti, cu 4-0, datorita golurilor lui Enner Valencia (minutul 11), Ayovi (20), Noboa (57) si Antonio Valencia (78) si isi asigura calificarea in sferturile de finala, punand astfel presiune pe Brazilia si Peru.

Desi Selecao ar fi nevoie doar de un egal pentru a incheia grupa chiar pe primul loc, a inceput meciul mult mai bine decat adversarii si a avut doua sanse mari de gol in prima parte, prin Gabriel Barbosa si Willian. In partea a doua, in minutul 75, Andy Polo a patruns foarte bine pe partea dreapta, pe langa Filipe Luis si a centrat in fata portii, de unde Raul Ruidiaz a inscris folosindu-se clar de mana. Nici centralul si nici asistentul nu s-au sesizat insa la reusita atacantului din Peru, iar Brazilia a pierdut cu 1-0 si a incheiat grupa pe locul al treilea.

Astfel, Peru a castigat Grupa B cu 7 puncte, fiind urmata de Ecuador (5 puncte), Brazilia (4 puncte) si Haiti (0 puncte). In primul sfert de finala, SUA va intalni pe Ecuador, iar, in al treilea, Peru, pe Columbia.

Luni se joaca ultima etapa din Grupa C, acolo unde lucrurile sunt clare in privinta echipelor calificate, Mexic si Venezuela avand deja cate sase puncte si se vor intalni in aceasta runda in meci direct pentru stabilirea ocupantei primului loc. Deja eliminata, Uruguay va cauta sa obtina o victorie de consolare in fata Jamaicai.