VIDEO / SUA o invinge pe Paraguay si o urmeaza pe Columbia in sferturile de finala ale Copei America Centenario

usa-paraguayReprezentativa Statelor Unite ale Americii a castigat Grupa A de la Copa America Centenario, dupa ce a castigat meciul cu Paraguay, din ultima etapa, iar Columbia, deja calificata in sferturile de finala, dupa primele doua jocuri, a pierdut in fata echipei din Costa Rica.

Mai intai, SUA a castigat la limita, cu 1-0, meciul cu Paraguay, disputat la Philadelphia. Nord-americanii s-au impus datorita golului reusit de catre veteranul Clint Dempsey, in minutul 27, iar, apoi, au jucat aproape intreaga repriza secunda cu un om mai putin, dupa ce Yedlin a reusit performanta de a lua doua cartonase galbene in doua faze consecutive, imediat dupa pauza.

Desi cunostea rezultatul partidei SUA – Paraguay, Columbia nu a reusit sa faca macar un egal cu Costa Rica si sa-si asigure primul loc si a fost invinsa cu 3-2 de o echipa deja eliminata. Costa-ricanii au deschis scorul inca din minutul trei, dupa executia spectaculoasa a lui Venegas. Fabra a egalat apoi, in minutul 6, dupa o actiune personala, insa tot el i-a readus pe adversari in avantaj, in minutul 34, cu un autogol. In partea a doua, Costa Rica s-a desprins in minutul 58, cand Borges l-a invins pe Robinson Zapata, fostul portar al Stelei. Sud-americanii au redus apoi din diferenta, prin tanarul Marlos Moreno, in minutul 73, insa nu au reusit apoi egalarea, pana la final, desi au mai avut o ocazie, ratata de James Rodriguez.

Cel mai probabil, columbienii vor intalni acum pe Brazilia, in sferturile de finala. Ultimele meciuri din Grupa B au loc duminica noaptea.

Clasament final Grupa A:
1. SUA (6 puncte, golaveraj 5-2)
2. Columbia (6, 6-4)
3. Costa Rica (4, 3-6)
4. Paraguay (4, 1-3)

In caz de egalitate de puncte, golaverajul primeaza in fata rezultatelor directe.