LeBron si Irving o tin in viata pe Cleveland. Cavs au castigat la 30 de puncte diferenta al treilea meci al finalei cu GSW

warriors-cavs-lebronCleveland Cavaliers au redus din diferenta in finala NBA cu Golden State Warriors, dupa ce au castigat cu 120-90 (33-16, 18-27, 38-26, 31-21) meciul al treilea. Dupa startul foarte bun al lui Cavs, californienii au aratat ca pot reveni in sfertul al doilea. In repriza a doua, echipa din Ohio a controlat clar meciul.

LeBron James si Kyrie Irving au fost, de departe, cei mai buni jucatori de pe teren. King James a marcat 32 de puncte, in timpce guardul de 24 de ani dnascut in Australia, 30. Ambii au reusit, in total, mai multe puncte decat Stephen Curry (19) si Klay Thompson (10) la un loc. De la Cleveland, Kevin Love nu a jucat din cauza unei accidentari.

Meciul al patrulea va avea loc tot in Quicken Loans Arena, din Cleveland, iar Cavs vor avea sasa sa egaleze la doi in aceasta serie finala. Odata cu al cincilea joc se va reveni in ORACLE Arena din Oakland, locul in care se va disputa si meciul decisiv, in cazul in care, dupa sase partide, scorul va fi 3-3.