VIDEO / Argentina a invins Chile, campioana en-titre, iar Panama a trecut de Bolivia, in ultimele meciuri din prima runda a Copei America

di-maria-copa-americaVicecampioana mondiala, Argentina, a debutat cu brio la Copa America, marti dimineata, in fata reprezentativei statului Chile, campioana ultimei editii, scor 2-1, in primul meci din grupa D, competitie gazduita de Statele Unite ale Americii, intr-o reeditare a finalei din 2015.

Dupa un 0-0 si doar doua suturi pe poarta, in primul mitan, Angel Di Maria a deschis scorul in minutul 51, iar Banega l-a majorat in minutul 59, cei doi conlucrand la ambele reusite. Fuenzalida a redus din diferenta pentru Chile la ultima faza a meciului (minutul 90+3′).

Astfel, argentinienii si-au luat revansa pentru finala Copa America pierduta in 2015 contra lui Chile, la loviturile de departajare. Totodata, a fost al doilea succes cu acelasi scor in confruntarile directe din 2016, dupa victoria din preliminariile pentru Cupa Mondiala.

ARGENTINA: Sergio Romero – Ramiro Funes Mori, Nicolás Otamendi, Marcos Rojo, Gabriel Mercado – Ever Banega, Javier Mascherano, Augusto Fernández – Gonzalo Higuaín (Sergio Agüero 74′), Ángel Di María (Erik Lamela 80′), Nicolás Gaitán (Matias Kranevitter 87′). Antrenor: Gerardo Martino.

CHILE: Claudio Bravo – Gonzalo Jara, Gary Medel, Eugenio Mena (Fabián Orellana 54′), Mauricio Isla – Marcelo Díaz, Arturo Vidal, Charles Aránguiz (José Fuenzalida 82′) – Alexis Sánchez, Jean Beauséjour, Eduardo Vargas (Mauricio Pinilla 68′). Antrenor: Juan Antonio Pizzi.

Intr-un alt meci disputat marti la Copa America, tot in grupa D, Panama a trecut de Bolivia cu scorul de 2-1. Blas Perez a marcat ambele goluri pentru castigatori (minutele 11 si 87), in timp ce Juan Arce a punctat pentru Bolivia (minutul 54).

Miercuri vor avea loc meciuri din cadrul grupei A la Copa America: SUA – Costa Rica (ora 03.00, ora Romaniei), Columbia – Paraguay (ora 05.30).