Novak Djokovic a castigat in premiera titlul la Roland Garros! A devenit al 8-lea jucator care a castigat toate cele 4 turnee de Grand Slam!

djokovic-murray

Liderul mondial ATP, Novak Djokovic, a castigat duminica, la Paris, singurul titlu major care ii lipsea din cariera, cel de la Roland Garros, din a patra incercare, al 12-lea de Mare Slem in cariera!

Practic, Novak Djokovic este detinatorul tuturor celor 4 turnee de Grand Slam, o performanta reusita ultima data de Rafael Nadal (2010).

Finala cu Andy Murray, al doilea jucatori al lumii, s-a incheiat cu scorul de 3-6, 6-1, 6-2, 6-4 si a durat trei ore si trei minute.

UPDATE / Setul al treilea, desi a avut cu un game mai putin fata de primul, a durat mai mult cu un minut si a fost adjudecat de sarb, 6-2, care a preluat conducerea la general!

UPDATE / Djokovic a echilibrat finala in setul secund, pe care l-a castigat fara drept de apel, 6-1, in 36 de minute!

UPDATE / Andy Murray castiga primul set al finalei in 45 de minute, scor 6-3!

UPDATE / Finala a inceput cu Murray la serviciu. Cu toate astea, sarbul a deschis scorul cu un break la 0!

Pentru prima data, Novak Djokovic si Andy Murray vor fi adversari in finala de la Roland Garros, turneu pe care niciunul dintre cei doi nu l-a mai castigat pana acum. In plus, sarbul si britanicul se vor reintalni intr-o reeditare a ultimului act al primului turneul de Grand Slam al anului, Australian Open. Atunci, ca si in majoritatea confruntarilor directe, de altfel (23 din 33), liderul mondial s-a impus.

Interesant este insa faptul ca cei doi s-au mai aflat fata in fata si in finalele principalelor turnee de intaite de Roland Garros, Madrid si Roma. Djokovic si Murray si-au impartit titlurile, dupa ce sarbul a triumfat in Spania, iar scotianul a fost victorios, peste o saptamana, in Italia, chiar in ziua in care a implinit 29 de ani.

La Roland Garros, Nole si Andy au fost adversari o singura data, anul trecut, in semifinale cand ”Djoker-ul” a triumfat in cinci seturi, 6-3 6-3 5-7 5-7 6-1, intr-un meci inceput vineri si terminat sambata.

In finalele de Grand Slam, Djokovic si Murray s-au duelat de patru ori la Australian Open si o data la Wimbledon si US Open. Daca la Melbourne a triumfat de fiecare data actualul lider mondial, la Londra si New York s-a impus Muzzard. De altfel, respectivele meciuri i-au adus si singurele titluri de Mare Slam din palmares.

Revenind la Roland Garros, dupa ce s-a oprit de trei ori in semifinale pana acum, Murray va juca prima sa finala la Roland Garros, in timp ce, Djokovic va incerca sa castige pentru prima data titlul de la Paris. El a ajuns de trei ori in finala, insa de doua ori a fost invins de Nadal si o data, anul trecut, de Wawrinka.

La tureneul din acest an, Djokovic a inceput cu trei victorii in trei seturi, in fata lui Lu, Darcis si Bedene, dupa care a venit meciul din optimi cu Bautista-Agut, care a fost intrerupt de mai multe ori de ploaie. Dupa ce a pierdut insa primul set, Nole le-a castigat pe urmatoarele trei, iar apoi au urmat alte doua succese cu 3-0 in sferturi, in fata lui Berdych, si in semifinale, in fata lui Thiem.

De partea cealalta, Murray a muncit mult aproape in fiecare meci, dar mai ales la inceput. In primul tur a revenit de la 0-2 la seturi in fata lui Stepanek, iar in runda a doua parea ca nu va putea duce pana la capat meciul cu francezul Bourgue, in care a fost condus cu 2-1. Au urmat apoi singurele doua victorii in trei seturi, in fata gigantilor Karlovic si Isner, dupa care a reusit sa castige cu 3-1 in doua partide care se anuntau foarte dificile, cu Gasquet, in sferturi, si cu Wawrinka, in semifinale.