VIDEO / Copa America Centenario a inceput cu victoria Columbiei in fata Statelor Unite

sua-columbiaCopa America Centenario, competitia care marcheaza 100 de ani de la prima editie a turneului final din America de Sud, a debutat vineri, la Santa Clara, California, pe Levi’s Stadium, cu meciul dintre Statele Unite si Columbia.

Sud-americanii au castigat, fara probleme, cu 2-0, rezolvand meciul inca din prima repriza. Cristian Zapata a deschis scorul in minutul 8, dupa care, inainte de pauza, in minutul 42, James Rodriguez a transformat un penalty dictat de centralul mexican Roberto Garcia Orozco dupa un hent al lui DeAndre Yedlin.

Columbia este astfel primul lider al Grupei A de la Copa America Centenario. Din aceasta grupa mai fac parte Costa Rica si Paraguay, cele doua urmand sa se infrunte in ziua a doua, de la ora 0:00 (ora Romaniei). In aceeasi noapte vor avea loc si primele meciuri din Grupa B: Haiti – Peru, de la 2:30, si Brazilia – Ecuador, de la 5:00.