Roland Garros, ziua 12: UPDATE – Ioana Minca se califica in sferturile turneului de junioare. Novak Djokovic a trecut in 3 seturi de Berdych si merge in semifinale pentru a sasea oara la rand

roland-garros-steagUPDATE / Georgia Craciun si Oana Gavrila s-au oprit in turul al doilea al turneului de dublu junioare, dupa ce au pierdut cu 3-6 6-4 [10-3] in fata italiencelor Tatiana Pieri si Lucrezia Stefanini. In acest moment, Ioana Minca a ramas singurul reprezentant al Romaniei la Roland Garros, ea urmand sa mai evolueze doar in proba de simplu a junioarelor. Aceasta o va intalni, in faza sferturilor de finala, pe principala favorita, rusoaica Olesya Pervushina, vineri, de la ora 12:00, pe terenul 14.

UPDATE / Ioana Minca si Lara Escauriza au fost eliminate in turul doi al turneului de dublu junioare, de catre Federica Bilardo si Iga Swiatek, cu 6-4 6-2.

UPDATE / Serena Williams si Kiki Bertens se vor intalni in semifinale, la Roland Garros. Liderul mondial a revenit in fata Yuliei Putintseva dupa ce a pierdut primul set si a castigat cu 5-7 6-4 6-1, in timp ce olandeza a eliminat-o in doua seturi pe Timea Bacsinszky, cu 7-5 6-2.

UPDATE / Dominic Thiem s-a calificat in prima sa semifinala de Grand Slam, dupa ce a castigat cu 4-6 7-6(7) 6-4 6-1 in fata lui David Goffin. In urma acestei victorii, austriacul va intra in Top 10, urmand sa urce pana pe locul sapte. Viitorul adversar al sau va fi Novak Djokovic.

UPDATE / Novak Djokovic se califica in semifinale, dupa 6-3 7-5 6-3 in fata lui Tomas Berdych. Setul al treilea a inceput cu un break in favoarea cehului, insa sarbul a revenit imediat. La jumatatea sa, la scorul de 3-3, partida a fost intrerupta pentru scurt timp, din cauza ploii.

UPDATE / Ioana Minca s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de junioare, dupa ce a invins-o pe americanca Usue Maitane Arconada, cu 1-6 6-4 6-2. Urmatoarea adversara a romancei va fi principala favorita, rusoaica Olesya Pervushina.

Dupa ploaia de la inceputul saptamanii, si programul zilei de joi de la Roland Garros este unul extrem de incarcat. Desi astazi ar fi trebuit sa avem doar semifinalele feminine, in ceea ce priveste turneele de simplu, ele se vor desfasura abia maine, probabil, in aceeasi zi cu cele masculine, asta din cauza ca mai avem cate doua sferturi de finala, de pe fiecare tablou, de disputat.

Ziua a 12-a pe principalele doua terenuri va incepe la ora 14:00, cu meciurile baietilor. Cea mai interesanta partida va fi, evident, cea de pe ”Chatrier”, acolo unde liderul mondial, Novak Djokovic, il va intalni pe Tomas Berdych. Acest joc, va fi urmat, dupa ora 16:00, de catre Serena Williams – Yulia Putintseva. Pe ”Lenglen”, prima partida va fi Dominic Thiem – David Goffin, iar, dupa ora 16:00, va incepe si Kiki Bertens – Timea Bacsinszky.

Semifinalele stabilite inca de ieri sunt Stan Wawrinka – Andy Murray, la masculin, si Garbine Muguruza – Sam Stosur, la feminin.

Pe cele doua arene, meciurile de simplu vor fi urmate de catre semifinalele de la dublu mixt. Acolo insa mai trebuie sa se desfasoare si doua sferturi de finala, acestea urmand sa aiba loc inainte, pe terenurile 1 si 2.

La junioare, in optimile de finala Ioana Minca o va intalni pe americanca Usue Maitane Arconada, favorita 9, in al doilea meci de pe terenul 17, dupa o alta partida de simplu din acelasi turneu, programata sa inceaapa la ora 11:00. In ultimul joc (al cincilea) de pe acelasi teren, Georgia Craciun si Oana Gavrila le vor intalni pe italiencele Tataiana Pieri si Lucrezia Stefanini. In ceea ce o priveste pe Minca, ea va evolua la randul ei, in turul al doilea de la dublu, in al cincea partida de pe terenul 13, acolo unde, alaturi de paraguayanca Lara Escauriza, urmeaza sa joace impotriva italiencei Federica Bilardo si a polonezei Iga Swiatek.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,