UPDATE / Ziua a zecea la Roland Garros a inceput cu o intarziere de o ora, dar din nou s-a intrerupt! Intr-un final, Stosur s-a impus in fata lui Halep in doua seturi!

halep-RG

Simona Halep a fost eliminata in optimi la Roland Garros, dupa un meci care s-a intins pe durata a trei zile, din cauza ploii. Samantha Stosur s-a impus in doua seturi, scor 7-6, 6-3.

UPDATE / Meciul dintre Halep si Stosur s-a reluat pentru a treia oara!

UPDATE / Meciurile de la Roland Garros nu se vor relua mai devreme de ora locala 14:00 (ora 16:00 a Romaniei), anunta organizatorii pe contul de Twitter.

UPDATE / Partida s-a intrerupt don nou din cauza ploii! Scorul este favorabil australiencei, set si 3-2.

UPDATE / Meciul Simonei Halep cu Stosur s-a reluat dupa 48 de ore de pauza. Halep nu a inceput foarte bine, Stosur egaland la 5-5, dupa un break. Cele doua jucatoare au ajuns in tie-break, unde australianca s-a impus la 0!

Initial, meciul a fost programat duminica, dar a fost suspendat din cauza ploii, la scorul de 5-3 pentru romanca. A fost reprogramat pentru luni, dar nici atunci nu s-a putut juca. De altfel, niciun meci nu s-a mai jucat. Astfel, partida va fi reluata astazi, de la ora 12:00, daca ploaia nu va reveni.

UPDATE / Organizatorii au anuntat ca meciul Simona Halep – Samantha Stosur se va juca maine de la ora 12:00.

UPDATE / Din cauza ploii, rganizatorii au luat decizia de a amana toate meciurile care trebuiau sa se dispute astazi. Partidele, inclusiv cele ale romanilor, au fost mutate pentru maine.

UPDATE / Ploaia continua. Meciurile nu vor incepe mai devreme de ora 14:00.

UPDATE / Meciurile de la Roland Garros de astazi au fost amanate cu cel putin o ora, intrucat ploua din nou la Paris.

Simona Halep va juca si in debutul ultimei saptamani de la Roland Garros, dupa ce meciul ei cu Samantha Stosur a fost intrerupt duminica seara, in primul set, la scorul de 5-3 (pentru romanca). Partida se va relua luni, in ziua a noua, de la ora 12:00, pe Terenul 1, acelasi pe care a inceput si duminica seara, intr-o zi in care programul a fost dat peste cap de catre ploaie.

Tot luni vor evolua si cele trei junioare din Romania, Ioana Minca, Georgia Craciun si Oana Gavrila. Calificata in turul doi si la simplu, Minca va juca astazi doua meciuri, fiind programata si la dublu. Astfel, ea o va intalni, in turul al doilea, de la simplu, pe Caty McNally, din Statele Unite, in al doilea meci de pe terenul 13, iar apoi, va juca si la dublu, alaturi de paraguayanca Lara Escauriza, in al cincea partida de pe terenul 10, impotriva frantuzoaicelor Chloe Cirotte si Yasmine Mansouri.

Eliminate ieri de la simplu, Georgia Craciun si Oana Gavrila vor juca impreuna la dublu, iar, in primul tur, le vor avea ca adversare pe britanicele Emily Appleton si Katie Swan, in ultimul joc de pe terenul 16.

Pe principalele doua arene de la Roland Garros se vor desfasura meciurile din optimile de finala de pe jumatatile superioare ale tablourilor de simplu, plus continuarea intalnirii Agnieszka Radwanska – Tsvetana Prinkova, intrerupta aseara la 6-2 3-0 pentru poloneza.