Iordanescu explica esecul cu Ucraina: ”Le-am facut trei cadouri adversarilor. Pshic, am fost la pamant. (…) Ne-am facut deja socotelile.”

Iordanescu-confRomania a fost la un pas de o rusine in meciul amical cu Ucraina, de la Torino, dupa ce a inceput catastrofal a doua repriza. Pana la urma, ”tricolorii” au marcat doua goluri pe final si au pierdut doar cu 3-4. Greselile facute in startul reprizei secunde l-au enervat pe Anghel Iordanescu, selectionerul spunand ca le-am facut trei cadouri adversarilor. Selectionerul a recunoscut ca lipsa de meciuri ale jucatorilor sai la echipele de club se vede, iar ei au fost cu psihicul la pamant. In plus, ”Generalul” a lasat de inteles ca stie deja numele celor cinci jucatori pe care ii va lasa acasa.

A fost o prima repriza foarte buna, in care am avut initiativa si am controlat jocul. Ne-am creat ocazii si am si reusit sa marcam. Cred ca, daca nu era acea greseala la finalul primei parti, altul era rezultatul. Dar s-au comis greseli mari, erori individuale. Le-am facut trei cadouri adversarilor si, din punct de vedere psihic, am fost la pamant. Gratie modificarilor facute, am reusit sa revenim in meci si sa inscriem de doua ori. Dar nu pot sa uit greselile facute de oameni cu experienta.

Sunt multi jucatori fara ritm de joc. Fotbalisti care la echipele lor de club nu au jucat. Nu doar Chiriches, si Torje sau Maxim. Ei nu au jocuri in picioare si e greu sa le dai ritm de joc prin antrenament doar.

Noi deja ne-am facut socotelile, stim unde suntem. Pe 31 mai veti afla lotul.

Partea finala a jocului a fost buna, insa raman cu impresia facuta de debutul reprizei a doua. Asteptam acum ultimul meci, impotriva Georgiei”, a declarat Anghel Iordanescu, potrivit Digi Sport.