Roland Garros, ziua 8: Meciul lui Halep se va relua maine! Irina Begu s-a oprit in ”optimi”, Mergea s-a calificat in ”sferturi”, la dublu. Dintre junioare, doar Ioana Minca a castigat

roland-garros-8UPDATE / Meciul Simonei Halep cu Samantha Stosur a fost intrerupt in primul set, din cauza ploii, la scorul de 5-3 pentru romanca. Partida se va relua maine.

UPDATE / Meciul Simona Halep – Sam Stosur va incepe imediat, dupa ce a fost multat pe Terenul 1.

UPDATE / A incetat ploaia la Paris si, intre timp, Richard Gasquet a castigat primul set in fata lui Kei Nishikori. Dupa incheierea acestui meci, pe ”Chatrier” va incepe meciul Simonei Halep.

UPDATE / Toate meciurile sunt intrerupte acum din cauza ploii.

UPDATE / Ioana Minca este singura romanca victorioasa astazi in turneul junioarelor. Aceasta merge in turul doi, dupa 6-3 6-2 cu Schena Benamar. Oana Gavrila si Georgia Craciun au fost eliminate, dupa 1-6 5-7 cu Karman Thandi si, respectiv, 3-6 2-6 cu Iga Swiatek.

UPDATE / Irina Begu s-a oprit in optimile de finala la Roland Garros, dupa ce a fost invinsa de Shelby Rogers cu 6-3 6-4. Americanca va juca in sferturile de finala cu Garbine Muguruza.

UPDATE / Irina Begu a pierdut primul set in fata lui Shelby Rogers, 3-6.

UPDATE / A inceput meciul Irinei Begu cu Shelby Rogers, din turul patru de la Roland Garros.

UPDATE / Primul meci de pe ”Suzanne-Lenglen” s-a incheieta si, in scurt timp, va incepe meciul Irinei Begu cu Shelby Rogers. Albert Ramos-Vinolas a produs marea surpriza a zilei, invingandu-l in trei seturi pe Milos Raonic, 6-2 6-4 6-4.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna s-au calificat in sferturile de finala de la Roland Garros, dupa ce i-au invins pe Brian Baker si Marcus Daniell, cu 6-2 6-7(4) 6-1. Mai departe, favoritii numarul sase vor juca cu invingatorii meciului Ivan Dodig / Marcelo Melo (3) – Chris Guccione / Andre Sa. Pe acestia din urma, Mergea i-a mai intalnit in ultimul act de la Bucuresti, acolo unde a castigat titlul alaturi de Horia Tecau.

UPDATE / Meciul dintre Rohan Bopanna / Florin Mergea si Brian Baker / Marcus Daniell intra in decisiv. Romanul si indianul au castigat primul set lejer, 6-2, insa l-au pierdut pe al doilea in tie-break, 6-7(4).

Sase romani ar trebui sa evolueze duminica pe terenurile de la Roland Garros, in ziua a opta a turneului de Grand Slam. Calificate in optimile de finala, Simona Halep si Irina Begu vor evolua pe principalele doua arene, Florin Mergea si Rohan Bopanna vor deschide ziua, urmand sa joace de la ora 12:00, iar astazi va debuta si concursul juniorilor, trei sportive din Romania urmand saintre pe teren.

Simona Halep o va intalni pe Samantha Stosur in ultimul meci de pe ”Philippe-Chatrier”, dupa partidele Svetlana Kuznetsova – Garbine Muguruza (incepe la 12:00), Viktor Troicki – Stan Wawrinka si Kei Nishikori – Richard Gasquet.

Irina-Camelia Begu va juca ceva mai devreme, in al doilea meci de pe ”Suzanne-Lenglen”, urmand sa o intalneasca pe Shelby Rogers, dupa incheierea jocului Milos Raonic – Albert Ramos, care incepe la ora 12:00.

Singurul roman ramas in concurs la dublu, Florin Mergea, va juca, alaturi de Rohan Bopanna, impotriva americanului Brian Baker si a neo-zeelandezului Marcus Daniell, de la ora 12:00, pe terenul numarul 2.

In ceea ce le priveste pe junioare, Ioana Minca va debuta in concurs impotriva frantuzoaicei Schena Benamar, in al treilea meci de pe terenul numarul sase, dupa alte doua jocuri tot din turneele de juniori. In meciurile cu numerele trei si patru de pe ”Court 16”, Oana Gavrila si Georgia Craciun le vor intalni pe indianca Karman Thandi, respectiv pe poloneza Iga Swiatek.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,