Marian Dragulescu a luat argintul la sol si la sarituri, la Campionatele Europene masculine de gimnastica artistica

dragulescu1La 35 de ani, Marian Dragulescu a devenit de doua ori vicecampion european, duminica, la sol si la sarituri.

Mai intai, romanul a luat argintul la sol, dupa ce a terminat al doilea, cu un punctaj de 15.333, in finala Campionatelor Europene masculine de gimnastica artistica, de la Berna. Dragulescu a fost devansat doar de rusul Nikita Nagornyy (15.566). Podiumul a fost comletat de Alexander Shatilov (15.300).

Apoi, la sarituri, ”marocanul” a obtinut un punctaj mediul de 15.316, dupa ce a obtinut 15.433 la prima saritura si 15.200, la a doua. Dragulescu a incheiat la egalitate, in finala cu armeanul Artur Davtian, ambii primind medalia de argint. Aurul a fost castigat de catre ucraineanul Oleg Verniaev.

In finala de la paralele, Marius Berbecar si Andrei Muntean s-au clasat pe locurile 4, respectiv 5.