Echipa poloneza Vive Tauron Kielce castiga surprinzator Liga Campionilor la handbal masculin!

tauron-kielceVive Tauron Kielce, antrenata de Tașant Dusebaev, a castigat in premiera Liga Campionilor la handbal masculin, dupa prelungiri, in fata echipei MKV Veszprem, care pierde a patra finala. Formatia poloneza, ajunsa a treia oara in final fourul de la Koln, considerata cu sansa a doua, s-a impus dupa prelungiri si lovituri de la 7 metri, cu 39-38 (13-17, 29-29, 35-35, 4-3).

Formatia ungara a avut meciul in mana, conducand la o diferenta de noua puncte, 26-17, cand mai erau 17 minute de joc. Adversarii au profitat de neputinta celor de la Veszprem de a inscrie, egaland si preluand conducerea cu 29-28 in minutul 58. Bielecki a restabilit egalitatea cu trei secunde inaintea incheierii timpului regulamentar. In cele doua reprize de prelungiri a cate cinci minute, fiecare echipa a marcat sase goluri, scorul devenind 35-35. La loviturile de departajare de la 7 metri s-a mers din noua cap la cap, dar ratarea lui Terzic, de la Veszprem, avea sa fie decisiva, Aguinagalde reusind golul victoriei, la capatul unui meci superb.

Au marcat Reichmann, 9, Bielecki, 7, Aguinagalde, 5, Lijewski, 5, Zorman, 4, Strlic, 4, Jurecki, 3, Jachlewski, 2, de la invingatori, Ugalde, 8, Ilic, 7, Nilsson, 6, Palmarsson, 6, Nagy, 5, Lekai, 3, Sliskovic, 2, Ivancsik, 1 si Marguc, 1.

Palmarsson a fost declarat MVP-ul finalei, iar danezul Hansen, de la Paris Saint Germain Handball a primit distinctia oferita golgeterului Ligii Campionilor, 141 reusite. Echipa lui a castigat meciul pentru medalia de bronz, cu THW Kiel, 29-27 (15-11), iar Hansen a marcat 10 goluri.