Steaua CSM Eximbank castiga la Cluj-Napoca si ia bronzul baschetului masculin!

ubt-steauaInvingatoare in urma cu patru zile in propria sala, scor 82-75, Steaua CSM Eximbank a castigat si pe terenul echipei UBT Cluj-Napoca partida a doua din finala mica a Ligii Nationale de baschet masculin. De data asta cu 63-61 (32-29), rezultat in urma caruia formatia antrenata de Claudiu Fometescu, clasata anul trecut pe locul 4, avanseaza o pozitie si cucereste medalia de bronz.

Desi nu si-au adjudecat decat un singur sfert, al doilea, 17-12, stelistii au reusit sa pastreze avansul de doua puncte, pierzand primul si al patrulea sfert, 16-17, 14-15 si incheindu-l nedecis pe al treilea, 17-17. Marinovic, 11, Nicoara, 8 si Malesevic, 8 au fost cei mai productivi. De la gazde, Baciu si Adamovic au marcat 16, respectiv 12 puncte, insuficiente pentru ca echipa lor sa se impuna.

Vom urmari in continuare desfasurarea finalei pentru titlu dintre CSM CSU Oradea si BC Mures, in care scorul este egal, dupa cele doua intalniri din sala „Antonio Alexe”, situata in orasul de langa Cris. Meciurile 3 si 4 vor avea loc la Tg. Mures sambata si luni.