Roland Garros 2016, ziua a patra: Simona Halep s-a calificat in turul 3! Mergea a debutat cu victorie la dublu! Begu a triumfat dupa un maraton de peste 200 de minute

roland-garros-fani

UPDATE / Irina Begu se califica in turul al doilea de la Roland Garros, dupa un maraton de peste trei ore si jumate cu Coco Vandeweghe. Romanca s-a impus cu 6-7(4) 7-6(4) 10-8.

UPDATE / Meciul dintre Irina Begu si Coco Vandeweghe intra in decisiv, dupa ce romanca a castigat setul secund, unul plin de break-uri, in tie-break, 7-6(4).

UPDATE / Dupa ce a condus cu 5-2, Irina Begu a pierdut primul set in fata lui Coco Vandeweghe, in tie-break, cu 7-6(4).

UPDATE / A inceput meciul Irinei Begu cu Coco Vandeweghe.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna au debutat cu victorie la editia din acest an, 6-2 6-2 impotriva francezilor Stephane Robert si Alexandre Sidorenko.

UPDATE / Simona Halep a reusit sa o invinga pe Zarina Diyas si s-a calificat in turul doi al Roland Garros-ului! Simona s-a impus in doua seturi, scor 7-6 (5), 6-2, supa o ora si 25 de minute.

UPDATE / Primul set a ajuns in tie-break, desi kazaha a condus cu 4-1, unde Simona Halep s-a impus cu 7-5!

UPDATE / A inceput meciul Simonei Halep cu Zarina Diyas. Sportiva noastra nu are un inceput bun cedand de doua ori servicul in fata sportivei din Kazahstan.

Ziua de miercuri (a patra) la Roland Garros are pe tablou trei meciuri in care vor fi implicati sportivi romani.

Inca de la ora 12:00, pe arena Phillipe-Chatrier, Simona Halep, devenita a patra favorita, dupa eliminarea nemtoaicei Kerber si retragerea Azarenkai, va juca impotriva kazahei Zarina Diyas. Cele doua s-au mai duelat pana acum de doua ori, in 2014, ambele partide fiind la discretia sportivei noastre.

Pe tabloul de simplu, in cel de-al patrulea meci de pe terenul 2, va juca si Irina Begu, impotriva americancei Coco Vandeweghe, 43 WTA.

In fine, la dublu masculin, Florin Mergea si indianul Rohan Bopanna, favoriti 6, vor debuta azi pe zgura pariziana in al treilea meci de pe terenul 18 impotriva perechii franceze Stephane Robert si Alexandre Sidorenko.