Unai Emery: ”Este competitia noastra. (…) La pauza a trebuit sa ne reorganizam, sa facem un pas in fata.”

Pentru al treilea an la rand, Sevilla a castigat UEFA Europa League, iar antrenorul care s-a aflat pe banca la toate succesele spune ca aceasta a devenit deja competitia andaluzilor. Referitor la finala cu Liverpool, castigata cu 3-1, Emery a zis ca a trebuit sa faca mici schimbari la pauza, iar echipa a devenit mult mai increzatoare dupa golul egalizator.

Iubim aceasta competitie. Este competitia noastra. Liverpool a fost mai buna in prima parte si, evident, puteau sa ne bata. Dar si noi am fost puternici. Ne-am simtit mult mai increzatori dupa primul nostru gol. La pauza, am incercat sa ne reorganizam putin. Echipa a facut un pas in fata si apoi jocul a fost mult mai deschis. A trebuit doar sa ne facem jocul.

Ne-am bucurat de acest an in Europa si ne bucuram sa fim din nou campioni. Sunt momente unice. Trebuie sa ne bucuram de acest moment in timp ce ne gandim si la finala Cupei Regelui de duminica.

A trebuit sa facem la pauza. Liverpool este o echipa mare si preluase controlul repede. Trebuia sa credem in noi. Trebuia sa ne simtim ca pe propriul stadion. Fanii au fost absolut uimitori. Au dat totul si ne-am simtit protejati de ei. Antonio Puerta a fost cu noi, de asemenea. Chiar spuneam, inainte de meci, ca trebuie sa castigam si pentru el.

Coke poate face orice. Daca joaca atacant, el inscrie. Am avut eu mai multa incredere in el, decat chiar el in sine”, a declarat Unai Emery, dupa meci, potrivit site-ului UEFA.