Juventus a ridicat trofeul de campioana dupa 5-0 cu Sampdoria. Napoli a terminat pe doi dupa ce Higuain a batut recordul lui Nordahl, iar Hamsik l-a egalat pe Maradona

higuain-record-frosinoneJuventus a primit trofeul pentru al cincilea titlu consecutiv pe care l-a castigat in Seria A la finalul meciului cu Sampdoria, in care s-a impus cu 5-0, dupa golurile lui Evra (minutul 6), Dybala (15 – penalty, 37), Chiellini (77) si Bonucci (85).

Evenimentul etapei a avut loc insa mai tarziu, atunci cand s-au disputat simultan trei partide: Milan – Roma, Napoli – Frosinone si Sassuolo – Inter.

Napoletanii si-au pastrat locul al doilea dupa ce au castigat cu 4-0 in fata unei echipe deja retrogradare. Dupa ce Frosinone a ramas in zece, dupa eliminarea lui Gori din minutul 13, Marek Hamsik a deschis scorul inainte de pauza, in minutul 44, si a ajuns la al 81-lea gol marcat pentru Napoli in Serie A, egalandu-l astfel pe Diego Maradona, cel care a avut tot atatea reusite pentru echipa de langa Vezuviu. Repriza secund i-a apartinut in totalitate lui Gonzalo Higuain. Argentinianul a reusit un hat-trick si a ajuns la 36 de goluri marcate in acest sezon, devansandu-l pe detinatorul recordului absolut, Gunnar Nordahl, suedezul care punctase de 35 de ori pentru Milan, in 1949-1950.

In acelasi timp, AS Roma, singura echipa care o mai putea ajunge pe Napoli, castiga cu 3-1, pe San Siro, in fata lui AC Milan, insa victoria nu o ajuta deloc. Salah a deschis scorul pe contraatac, in minutul 19, dupa ce a fost scos din off-side de Alex, El Shaarawy a facut 2-0, in minutul 59, insa nu s-a bucurat dupa ce a marcat in poarta fostei echipe, iar Emerson Palmieri a dus scorul la 3-0, la patru minute dupa intrarea pe teren. Carlos Bacca a mai spalat putin din rusinea Milanului, cu un gol in minutul 86. In cazul in care nu vor face o minune in finala Cupei, saptamana viitoare, in fata lui Juventus, Rossoneri vor rata din nou Europa, pentru al treilea an la rand.

In cel de-al treilea meci jucat de la 21:45, Sassuolo a castigat cu 3-1 in fata lui Inter, dupa ce toate golurile au fost marcate in prima parte: Politano (6, 39), Pellegrini (26) / Palacio (32). In partea a doua, Murillo a fost eliminat dupa ce a vazut doua cartonase galbene intr-un minut, iar, in ultimele 20 de minute, portarul roman de 18 ani al lui Inter, Ionut Radu, si-a facut debutul in Serie A, dupa ce Mancini l-a trimis pe teren in locul lui Carrizo.

Etichetat cu: , , , , , , , , , , ,