Steaua CSM Eximbank si UBT Cluj-Napoca relanseaza semifinalele Ligii Nationale de baschet!

steaua-exim-bankVictoriile obtinute de Steaua CSM Eximbank in deplasare si UBT Cluj-Napoca in fata propriilor suporteri in meciurile cu numarul 3 ale semifinalelor Ligii Nationale de baschet masculin au redus scorul general la 1-2.

Stelistiii au castigat in fieful echipei BC Mures cu 82-75 (38-38), succes obtinut pe fondul unei evolutii mai bune in sfertul al treilea, 25-19. Gazdele, desi s-au impus cu 19-18 in ultimele zece minute, n-au reusit sa-si satisfaca suporterii din tribune. Principalii marcatori au fost americanii Troupe, 16 (3×3) si Amis, 12, respectiv cei doi sarbi cu prenumele Goran, Gajovic, 17 si Martinic, 14.

Clujenii au reusit o partida apreciata de numerosul public, apropiindu-si victoria cu 79-70 (34-36) in confruntarea cu CSM CSU Oradea. Au dominat sferturile 1, 24-17 si 3, 27-13, permitandu-si luxul de a le ceda pe cele cu sot, 10-19, 19-21. Desi au avut un realizator in zi de gratie, americanul Zeno, autor a 30 de puncte, oaspetii au pierdut meciul cu o formatie care s-a bazat, indeosebi, pe Baciu, 19 si Dykes, 17.

Partidele urmatoare se vor desfasura vineri, de la orele 17,00 si 20,15, in aceeasi ordine, in salile din Tg. Mures si Cluj-Napoca („Horia Demian”). Daca invingatorii vor fi aceeasi, se va prelungi suspansul pana pe 13 mai, cand jocul sau jocurile vor avea loc la Bucuresti si (sau) Oradea. In caz contrar, adversarele lor se vor califica in finala.