REZULTATE / Atletico Madrid a pierdut la Munchen dar ajunge din nou in ultimul act, unde se va reintalni cu Real Madrid!

final-milano-2016-semifinaleMiercuri seara am aflat si numele celeilalte finaliste. Dupa 0-0 pe ”Etihad Stadium”, Real Madrid si Manchester City s-au intalni pe ”Santiago Bernabeu”. Spre deosebire de jocul din urma cu o saptamana, Cristiano Ronaldo a fost pe teren, dar a avut o prestatie modesta. Totusi, Bale a fost la inaltime, galezul reusind unicul gol al meciului, in minutul 20, gol care duce Realul intr-o noua finala de Liga Campionilor, dupa cea din 2014, cand a si reusit sa castige trofeul, pentru a 10-a oara in istoria clubului, chiar in fata lui Atletico!

Mai exact, „Galacticii” sunt pentru a 14-a oara in finala UCL, un record pe care si l-au imbunatatit. Va fi pentru a 6-a oara cand in finala vor evolua doua echipe din aceeasi tara (2000 Real – Valencia, 2003 Milan – Juventus, 2008 Man. United – Chelsea, 2013 Bayern – Dortmund, 2014 Real – Atletico).

REAL MADRID – MAN CITY 1-0 (Bale 20)

REAL MADRID C.F: Navas – Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo – Modrić, Kroos, Isco – Bale, Jesé, Ronaldo.

MANCHESTER CITY F.C:
Hart – Sagna, Otamendi, Kompany, Clichy – Fernando, Fernandinho – Navas, Touré, De Bruyne – Agüero.

Marti seara am aflat numele primei finaliste: Atletico Madrid. Bayern Munchen a castigat cu 2-1 returul ”dublei” cu spaniolii, insa nu a fost de ajuns, intrucat echipa lui Diego Simeone castigase cu 1-0, acum o saptamana pe ”Vicente Calderon”, dupa reusita extraordinara a lui Saul Niguez. In meciul din Germania, bavarezii au controlat prima parte, asa cum era de asteptat, si au si marcat, prin Xabi Alonso, dintr-o lovitura libera deviata de Gimenez. La scurt timp, acelasi fundas al lui Atletico l-a tinut pe Javi Martinez in careu, iar turcul Cuneyt Cakir a dat penatly. Jan Oblak a parat sutul lui Thomas Muller de pe punctul cu var, iar la pauza s-a intrat cu 1-0.

La mai putin de 10 minute dupa reluare, ”Los Colchoneros” au reusit un contraatac perfect, iar Antoine Griezmann a marcat din situatie de singur cu portarul Neuer. Pe fondul dominatiei lui Bayern, Robert Lewandowski a marcat cu capul, in minutul 74, insa madrilenii puteau egala din nou, in ultimele zece minute. Fernando Torres a scapat pe contraatac si a fost faultat de catre Javi Martinez. Desi infranctiunea a fost in afara careului, Cakir a acordat din nou penalty. In conditiile in care Griezmann fusese inlocuit, ”El Nino” si-a asumat si executia, insa, la fel ca Muller in prima parte, a ratat. Cu toate acestea, Bayern nu a mai marcat pana la final, iar Atletico ajunge din nou in finala Champions League, acolo unde a fost si acum doi ani, cand a pierdut, in prelungiri, chiar in fata rivalei din oras, pe care ar putea sa o intalneasca in ultimul act si in in acest an. De partea cealalta, in cei trei ani in care Pep Guardiola a fost antrenor la Munchen, Bayern s-a oprit de fiecare data in semifinale.

BAYERN – ATLETICO 2-1 (Alonso 31, Lewandowski 74 / Griezmann 54)

F.C. BAYERN MUNCHEN: Neuer, Ribery, Martinez, Lewandowski, Costa, Alonso, Boateng, Lahm, Vidal, Muller, Alaba.

ATLETCO DE MADRID: Oblak, Juanfran, Godin, Gimenez, Filipe Luis, Gabi, Fernandez, Koke, Saul Niguez, Griezmann, Torres