REZULTATE / Halep, Cirstea, Begu si Tig s-au calificat in turul 2 la Mutua Madrid Open, dupa victorii in fata lui Doi, Jankovic, Bouchard si Kasatkina. Niculescu a fost eliminata de Chirico

madrid-tenis-zguraIn turul al doilea, Sorana Cirstea va juca cu Mirijana Lucic-Baroni (6-2 6-3 cu Kristina Mladenovic), Simona Halep o va intalni pe Karin Knapp (3-6 6-3 6-2 cu Margarita Gasparyan), Irina Begu se va confrunta cu Garbine Muguruza (6-2 7-5 cu Anna-Karolina Schmiedlova), iar Patricia Tig va da peste Sloane Stephens (3-6 6-3 6-2 cu Teliana Pereira).

UPDATE / Desi a avut cerut interventia doctorului de doua ori, Irina Begu a reusit sa castige decisivul in fata lui Genie Bouchard si s-a calificat in turul al doilea de la Mutua Madrid Open, dupa 6-4 3-6 6-4.

UPDATE / Genie Bouchard castiga setul doi cu 6-3 in fata Irinei Begu si impinge meciul in decisiv.

UPDATE / Simona Halep se califica in turul al doilea dupa 6-0 6-3 cu japoneza Misaki Doi.

UPDATE / Irina Begu a revenit de la o-3 si 1-4 si a castigat primul set in fata lui Genie Bouchard, cu 6-4.

UPDATE / Simona Halep a castigat cu 6-0 primul set al meciului cu Misaki Doi.

UPDATE / Au inceput si meciurile dintre Simona Halep si Misaki Doi, respectiv, dintre Irina Begu si Genie Bouchard.

UPDATE / Ajunsa pe tabloul principal datorita unui wild-card, Sorana Cirstea a invins-o pe Jelena Jankovic, fost lider mondial, cu 6-4 6-3, si s-a calificat in turul al doilea de la Mutua Madrid Open!

UPDATE / Monica Niculescu a fost eliminata de catre americanca Louisa Chirico, jucatoare venita din calificari, cu 7-5 6-1, in primul tur al Mutua Madrid Open.

UPDATE / Sorana Cirstea a castigat primul set in fata Jelenei Jankovic! 6-4!

UPDATE / Dupa ce a servit pentru set, Monica Niculescu a pierdut prima mansa, cu 7-5, in fata Louisei Chirico.

UPDATE / Pana acum, cea mai mare surpriza a zilei este eliminarea favoritei numarul 2, Angelique Kerber. Germanca a fost invinsa de catre Barbora Strycova, cu 6-4 6-2.

UPDATE / Venita din calificari, Patricia Tig este prima romanca ce accede in turul urmator, dupa victoria in trei seturi in fata rusoaicei mult mai bine cotate, Daria Kasatkina, scor 6-3, 4-6, 6-2, in doua ore si 14 minute! Pentru bucuresteanca urmeaza un duel cu un prim cap de serie, al 16-lea, americanca Sloane Stephens.

UPDATE / Rusoaica egaleaza scorul la seturi, dupa ce s-a impus cu 6-4 in actul secund.

UPDATE / Dupa o ora si 4 minute, Patricia Tig a reusit sa-si adjudece primul set al partidei cu Daria Kasatkina, desi si-a pierdut o data serviciul, cu scorul de 6-3.

Cinci jucatoare din Romania vor debuta duminica, in primul tur al turneului WTA de la Madrid: Simona Halep, Monica Niculescu, Irina Begu, Sorana Cirstea si Patricia Tig.

Simona Halep, locul 7 WTA si cap de serie numarul 6, va evolua cu japoneza Misaki Doi, locul 45 WTA, pe Arena Manolo Santana (Arena Centrala), nu mai devreme de ora 18.30.

Irina Begu va juca impotriva canadiencei Eugenie Bouchard pe terenul 3, in jurul orei 18:00.

Sorana Cirstea a fost repartizată pe terenul 4, in jurul orei 17.30. Ea va juca impotriva sarboaicei Jelena Jankovic.

Monica Niculescu va juca, in jurul orei 16.00, pe terenul 6, contra unei jucatoare venite din calificari, amaericanca Louisa Chirico, clasata pe locul 133 WTA.

In fine, Patricia Tig, care a trecut de calificari, va juca in primul tur al turneului impotriva rusoaicei Daria Kasatkina, a 32-a jucatoare a lumii. Meciul va avea loc pe terenul 6, in jurul orei 13.30, chiar inaintea partidei Monicai Niculescu.

Etichetat cu: , , , , , , , ,