4/4 pentru Rosberg. Germanul a castigat fara probleme in Rusia, chiar in ziua in care s-au implinit 22 de ani de la disparitia lui Senna

nico-rosberg-rusiaPe 1 mai, intr-o zi trista pentru lumea sporturilor cu motor, avand in vedere ca, in 1994, pe aceasta data, marele Ayrton Senna si-a pierdut viata, Nico Rosberg a castigat a patra cursa din actualul sezon din tot atatea disputate. Liderul clasamentului general nu a avut nicio problema in a se impune si in Marele Premiu al Rusiei, pe circuitul de la Sochi, el devansandu-l cu 25 de secunde pe coechipierul sau de la Mercedes, Lewis Hamilton, cel care a terminat pe doi desi a plecat al zecelea.

Pe locul al treilea a venit Kimi Raikkonen, aducand cel de-al 700-lea podium pentru Ferrari din istorie. Coechipierul finlandezului, Sebastian Vettel, a avut parte de un start de cosmar. Plecat al saptelea de pe grila, dupa ce a fost penalizat cu cinci pozitii intrucat a schimbat cutia de viteze, germanul a fost lovit din spate de catre rusul Daniil Kvyat in virajul al doilea si impins in Daniel Ricciardo, celalalt pilot Red Bull. Duelul dintre cei doi a continuat si, imediat, Kvyat l-a atins din nou, tot din spate, iar Vettel, dupa ce s-a intors printre toate celelalte monoposturi, nu a mai putut evita intrarea in zidul de pe marginea pistei.

De remarcat ar fi clasarea pe locul sase a lui Fernando Alonso, dar si intrarea in puncte a celuilalt pilot McLaren, Jenson Button.

La general, Rosberg a ajuns la 100 de puncte, din tot atatea posibile, in timp ce Hamilton, al doilea clasat, ar putin peste jumatate din punctele neamtului. Pe locul trei se afla Raikkonen.

Etichetat cu: , , , , , , , ,