Mircea Lucescu, dupa egalul cu Sevilla: ”Rezultatul il consider just. Birgada de arbitri s-a ridicat la nivelul jocului”

mircea-lucescu-sevillaDupa ce Sahtior Donetk a remizat, 2-2, la Lvov, cu Sevilla, Mircea Lucescu s-a declarat multumit de jocului echipei sale, desi a zis ca scorul, la pauza, ar fi putut fi 4-1 pentru echipa sa, daca jucatorii sai nu ar fi ratat anumite ocazii. Antrenorul ucrainenilor s-a aratat insa mai nemultumit de atitudinea adversarilor din campionat, plangandu-se ca, din cauza jocului dur al oponentilor din liga interna, a avut doi jucatori importanti indisponibili in semifinala de Europa League.

Rezultatul il consider just. Noi am dominat destul de categoric prima repriza. La 2-1, am pus constant presiune, au fost multe situatii de finalizare, cateva contraatacuri in superioritate numerica in care a lipsit ultima pasa. Prima repriza trebuia sa se termine cu scorul de 4-1. In repriza a doua, ei au inceput mai bine, iar noi am fost prea prudenti. Nu am mai tinut ritmul din prima repirza. A intervenit si o scadere de potential a jucatorilor nostri. Au fost si greseli in aparare, in partea stanga a apararii noastre. Asta a dat curaj Sevillei. Noi nu am reusit sa transformam in gol cateva contraatacuri foarte periculoase.

A intervenit si aceasta greseala, din lipsa de experienta. Toata lumea vorbeste ca Sahtior e o echipa cu experienta. Nu se poate compara cu Sevilla. Ei joaca intr-un campionat cu Real Madrid, cu Barcelona, iar la noi sunt cativa jucatori care de-abia acum intra in echipa… Si Kovalenko, si Malyshev, si Ferreyra, chiar si Marlos. Sunt jucatori care nu au prea jucat la nivelul asta.

Totusi, eu sunt multumit de joc, a fost un meci spectaculos, placut ochiului. E un 2-2. Speram sa recuperam toti jucatorii pentru meciul retur. Daca duminica nu va fi iarasi un joc agresiv ca in celelalte trei meciuri cand adversarii nostri au fost motivati. Ma refer la meciurile cu Dnepr, Stal, Chornomorets. La meciurile acestea am avut 2-3 jucatori accidentati. La meciul acesta nu i-am putut avea nici pe Dentinho, si nici pe Gladky. Acest tip de motivatie duce la agersivitate, iar noi facem puncte pentru Ucraina si pentru celelalte echipe in cupele europene. Sunt nemultumiti pentru ca as fi putut pune astazi la mijlocul terenului macar un jucatori care a facut eforturi extraordinare. Am pierdut, la mijlocul terenului, lupta cu jucatorii Sevillei”, a declarat antrenorul roman.

Intrebat despre arbitraj, Mircea Lucescu a avut o reactie mai putin obisnuita, recunoscand ca jocul a fost condus bine de catre oficiali:

Nu pot sa spun nimic despre faza penalty-ului. Eram departe. Mie mi s-a parut un arbitraj foarte bun. Eu zic ca brigada de arbitri s-a ridicat la nivelul jocului spectaculos.