UBT Cluj-Napoca ajunge in careul de asi al Ligii masculine de baschet!

ubtCa si precedentele trei echipe calificate in semifinalele play-offului Ligii Nationale de baschet masculin UBT Cluj-Napoca s-a impus in al patrulea meci pe terenul adversarei, respectiv CSU Atlassib Sibiu.

Victoria cu 80-69 (38-37) s-a decis in ultimul sfert, pe care elevii lui Marcel Tenter l-au controlat. Succes datorat in buna masura prestatiei cvartetului compus din Todic, autor a 15 puncte-Baciu, 14, care a evoluat putine minute-Adamovic, 11-Kalnicenko, 11. Dintre baschetbalistii pregatiti de Dan Fleseriu am retinut evolutia lui Hardy, autor a 17 puncte. Clujenii merg mai departe cu scorul general de 3-1.

Ii asteapta un duel dificil cu CSM CSU Oradea, primele doua partide urmand sa se dispute in zilele de 4 si 6 mai in sala din orasul de langa Cris, care poarta numele lui Antonio Alexe. In cealalta semifinala se vor intalni Steaua CSM Eximbank si BC Mures, in care bucurestenii antrenati de ex-dinamovistul Claudiu Fometescu vor fi gazdele meciurilor 1 si 2, in aceleasi zile.