Lokomotiv Kuban Krasnodar castiga meciul decisiv cu FC Barcelona si se califica in final fourul Euroligii de baschet!

loko-kuban-barcelonaIncurajata de 7500 de suporteri Lokomotiv Kuban Krasnodar a reusit s-o impiedice pe FC Barcelona sa ajunga in final fourul Euroligii masculine de baschet. Formatia rusa a castigat cu 81-67 (50-39) si s-a calificat pentru prima oara in aceasta faza.

A fost o partida dominata in prima repriza de echipa gazda, 26-21, 24-18. Teamul catalan a revenit in al treilea sfert, 23-8, preluand conducerea cu 62-58. Ultimele zece minute s-au desfasurat sub semnul superioritatii formatiei din Krasnodar, care a reusit un scor apropiat de cel obtinut de adversari in sfertul anterior, 23-5. Singleton, 27 si Delaney, 23 au fost principalii marcatori ai invingatorilor, oaspetii avandu-i in prim-plan pe Satoransky, 15 si Tomic, 14.

Final fourul va avea loc la Berlin in zilele de 13 si 14 mai. Ca si in urma cu sapte ani, cand in aceasta faza reusise sa se califice formatia locala ALBA. In primele meciuri ale actualei editii se vor duela TSKA Moscova si Lokomotiv Kuban Krasnodar, apoi, in aceeasi seara, Fenerbahce Istanbul si Laboral Kutxa Vitoria. Castigatoarele vor juca in ziua urmatoare cu trofeul pe masa. Principala favorita in opinia specialistilor este TSKA Moscova, care a scapat de cele doua echipe iberice, Real Madrid, detinatoarea trofeului si FC Barcelona.