REZULTATE / Semifinalele Europa League: Detinatoarea trofeului a plecat cu un egal cu goluri din Ucraina, in timp ce Liverpool a pierdut in prelungiri pe ”El Madrigal”

UEL-semifinaleDupa ce, marti si miercuri, am vazut meciurile din prima mansa a semifinalelor din UEFA Champions League, joi a venit randul turului din penultimul act al Europa League. Detinatoarea trofeului a plecat din Ucraina cu un 2-2, dupa ce a condus cu 1-0, iar, apoi, a egalat, dintr-un penalty in ultimele zece minute, in timp ce Villarreal a trecut cu 1-0 de Liverpool, dupa un gol in prelungiri.

Sevilla s-a intors in Ucraina la noua ani dupa acel meci, in care a eliminat-o pe Sahtior, la Donetk, in prelungiri, dupa ce portarul Andres Palop a marcat la ultima faza din primele 90 de minute, iar Javier Chevanton a inscris golul decisiv in extra time. La fel ca si acum, si atunci, andaluzii erau detinatorii trofeului. De aceasta data, meciul s-a desfasurat insa la Lvov.

Dupa calificarea dramatica in fata Borussiei Dortmund, Liverpool a mers la Villarreal fara accidentatii Christian Benteke, Emre Can, Jordan Henderson, Danny Ings, Divock Origi, Joe Gomez, dar si fara Sakho, care a fost depistat pozitiv. ”Submarinul galben” a aratat mai bine decat echipa lui Klopp, insa victoria a venit abia in prelungiri, cand Adrian Lopez a marcat in poarta goala.

SAHTIOR – SEVILLA 2-2 (Marlos 23, Stepanenko 36 / Vitolo 6, Gameiro 82-p)

Sahtior Donetk: Pyatov – Srna, Kucher, Rakitskiy, Ismaily – Malyshev, Stepanenko – Marlos, Kovalenko, Taison – Ferreyra.

Sevilla: Soria – Mariano, Rami, Carrico, Escudero – Krychowiak, N’Zonzi – Vitolo, Banega, Konoplyanka – Gameiro.