Stelistii si oradenii, in penultimul act al luptei pentru titlu la baschet masculin!

steaua-dinamo-baschetSteaua CSM Eximbank si CSM CSU Oradea au castigat meciurile cu numarul 4 din sferturile play-offului Ligii Nationale de baschet masculin pe terenurile formatiilor Dinamo Bucuresti, respectiv Phoenix Galati. Victorii care le-au asigurat calificarea in semifinale, cu scorul general de 3-1, unde a ajuns cu o zi in urma si BC Mures. Miercuri seara e programata la Sibiu partida dintre CSU Atlassib si UBT Cluj-Napoca, care ar putea decide ultimul team promovat in careul de asi sau ar prelungi suspansul.

Stelistii s-au impus greu, 79-77, dupa ce aveau un avans consistent la pauza, 48-31. Dinamovistii conduceau cu 64-63 in minutul 33,oaspetii s-au desprins la sase lungimi, 76-70, patru minute mai tarziu, gazdele s-au apropiat la 75-76, cand mai era un singur minut de joc, dar sarbul Malasevic a intors soarta partidei, transformand trei aruncari libere.
Oradenii n-au avut emotii la Galati, elevii lui Cristi Achim reusind o victorie clara, 81-62 (51-37), datorata indeosebi prestatiei trio-ului Barnette, 20 puncte-Lucic, 16-Tibirna, 1. De la invinsii pregatiti de Florin Nini s-a remarcat Threatt Jr, 22, cosgeterul intalnirii.