Pellegrini: „Nu cred ca acum tot ei sunt favoriti!” / Zidane: „Returul ramane deschis, desi adversarul nu ne-a pus probleme pana acum”

zidane-pelegriniFara Cristiano Ronaldo si cu Benzema in teren doar o repriza, Real Madrid a remizat pe terenul lui Manchester City, scor 0-0, in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, disputata marti seara.

Tehnicianul echipei Manchester City, Manuel Pellegrini, a declarat ca nu se teme de meciul din mansa secunda, el mentionand ca formatia sa a obtinut rezultate bune in acest sezon in partidele jucate pe terenul adversarelor.

Nu am fost creativi, nu ne-am procurat ocazii in ciuda dominatiei de inceput de meci”, a subliniat tehnicianul, care este de parere ca ”galacticii”  nu sunt favoriti dupa acest prim scor.

Nu cred ca ei sunt favoriti. Avem aceeasi sansa ca Real Madrid. Ei au incercat sa dicteze ritmul meciului pentru a incerca apoi sa transeze soarta acasa.

Nu ne este frica sa mergem pe Bernabeu si vom vedea ce echipa joaca mai bine. Ei au venit cu un rezultat in cap. Noi, am incercat sa castigam meciul de la inceput. In termeni de intentii, cred ca ele au fost de partea noastra”, a afirmat antrenorul echipei engleze.

Intr-un final, tehnicianul lui City a spus si unde au gresit elevii sai: ”In repriza secunda, am pierdut controlul balonului. Atitudinea noastra nu s-a schimbat, dar cand cedezi balonul Realului, increderea sa creste.

Cand nu poti sa castigi, cea mai buna a doua chestie pe care poti sa o faci este sa nu primesti gol. Vom da totul pentru a ajunge in finala”.

In replica, tehnicianul echipei Real Madrid, Zinedine Zidane, a declarat ca este putin dezamagit de acest rezultat „alb”, el adaugand ca formatia madrilena a avut ocazii de gol.

Sunt multumit, dar nu a fost usor. Ne-am aparat foarte bine in echipa. A fost planul nostru. Am avut si cateva ocazii si sunt un pic deceptionat. Meritam, poate, mai mult. Dar defensiv, eu sunt multumit. Ne-am luptat bine, am muncit mult. Am avut ocazii in repriza secunda, dar nu am reușit sa le concretizam. Trebuie sa ne odihnim bine, pentru ca am suferit”, a spus Zinedine Zidane.

Sunt 50-50% sanse. stim de ce suntem capabili. Am avut cateva ocazii in repriza secunda si am presat ceva mai mult. Totusi, City nu ne-a pus prea mari dificultati. Ne intoarcem cu ce ne-am dorit. Returul ramane deschis„, a precizat Zidane.