UPDATE / Ronnie O’Sullivan a fost eliminat de la Crucible! Cum arata tabloul „sferturilor”

cricible-meseUPDATE / In cele din urma, Barry Hawkins s-a impus in fata lui Ronnie O’Sullivan, principalul favorit al competitiei, scor 13-12, si accede in „sferturi” pentru a patra oara consecutiv. Este doar a doua victorie a „Soimului” in fata „Rachetei”, dupa cea din 2002, din 32-imile Openului Scotian. De atunci, cei doi s-au mai intalnit de 10 ori, ultima data in finala Mastersului din acest an, unde Ronnie l-a „umilit” pe Barry, scor 10-1. Practic, O’Sullivan paraseste competitia din acest an in fata celui pe care il invingea in finala ultimului titlu mondial castigat, in 2013.

Sferturile de finala arata astfel: Marco Fu – Barry Hawkins, Ding Junhui – Mark Williams, Alan McManus – John Higgins, Kyren Wilson – Mark Selby. Se joaca tot dupa sistemul cel mai bun din 25 de frame-uri, primul la 13.

UPDATE / Cvadruplul campion mondial, scotianul John Higgins, s-a calificat pentru a 10-a oara in sferturile Campionatului Mondial, dupa ce l-a invins pe englezul Ricky Walden, scor 13-9. In acest moment se desfasoara ultima „optime”, O’Sullivan – Hawkins, scorul este 12-12.

UPDATE / Pe parcursul zilei de luni, in cea de-a 9-a zi de concurs la CM de la Sheffield, vom cunoaste alti patru jucatori care se vor califica in optimile competitiei. Primii doi se numesc, Ding Junhui si Kyren Wilson, jucatorul surpriza al acestei editii, la doar a doua sa participare pe tabloul principal, dupa cea din urma cu doi ani. Chinezul a trecut de unul dintre principalii favoriti, englezul Judd Trump, scor 13-10, si il va intalni in „sferturi” pe Mark Williams, campionul din 2000 si 2003, in vreme ce Kyren Wilson a trecut de nord-irlandezul Mark Allen cu scorul de 13-9 si il va intalni in faza urmatoare pe Mark Selby, liderul mondial, campionul din 2014.

UPDATE / Faza optimilor de finala a adus in fata iubitorilor de snooker una dintre cele mai dispute partide ale acestei editii. Englezii Mark Selby si Sam Baird s-au duelat pana tarziu in noaptea de sambata spre duminica, iar castigator a iesit campionul editiei din 2014, cel pe care urmeaza sa-l vedem in premiera la Bucuresti (22 mai), la triunghiularul „Best of Snooker”, la care isi vor face prezenta si englezul Judd Trump si australianul Neil Robertson.

Aflat pentru a doua oara pe tabloul principal de la Crucible, Baird a condus cu 5-4 dupa prima sesiune, dar Selby a intors scorul la 11-7 ce parea decisiv pentru accederea in „sferturi”. Numai ca jocul la asteptare l-a costat, greselile au inceput sa apara, iar Baird, aproape fara greseala, a reusit sa egaleze dupa 4 frameuri consecutive! Macinat de jocul defensiv al lui Selby, outsiderul Baird, poate unul dintre cei mai norocosi jucatori din circuitul profesionist, n-a rezistat presiunii si in final a cedat urmatoarele doua frameuri la mare lupta.

UPDATE / Intr-unul dintre cele mai interesante dueluri, reeditarea finalei din 2013, semifinala din 2014 si finala din acest an la Masters, Ronnie O’Sullivan este condus de Barry Hawkins dupa prima sesiune, scor 3-5, iar John Higgins are 5-3 in fata lui Ricky Walden si are sanse mari sa acceada in „sferturi”. In ultimele trei ocazii cand a ajuns in aceasta faza la Crucible, cel supranumit “Vrajitorul din Wishaw” avea sa si castige trofeul!

UPDATE / Scotianul Alan McManus, venit la Crucible din calificari, este al doilea jucator care accede in „optimi” producand si prima surpriza a acestei faze, dupa ce a reusit sa treaca de Alister Carter cu scorul  de 13-11. L-a urmat galezul Mark Williams, dublu campion mondial in editiile 2000 si 2003, care a trecut de Michael Holt cu scorul de 13-8.

UPDATE / Primul jucator care s-a calificat pe tabloul optimilor de finala a fost Marco Fu, care a trecut de Anthony McGill cu 13-9. Cel supranumit Fu Manchu urmeaza sa-l intalneasca pe castigatorul partidei Barry Hawkins – Ronnie O’Sullivan.

La finalul primului tur al competitiei, trei dintre primii patru clasati in topul mondial au parasit competitia: campionul mondial en-titre Stuart Bingham, campionul editiei din 2011, Neil Robertson, si campionul editiei din 2008 si finalistul editiei precedente, Shaun Murphy. Este pentru prima oara cand se intampla acest lucru din anul 1982 incoace.

Mark Selby, liderul mondial al momentului, campionul din 2014, a acces cu ceva probleme in runda urmatoare, scor 10-6 cu Robert Milkins si il va intalni pe Sam Baird in turul urmator. Ronnie O’Sullivan va putea fi de asemenea urmarit la lucru in runda a doua, cand va juca evolua impotriva lui Barry Hawkins, detinatorul celui mai mare break inregistrat pana acum in concurs – 141.

Ding Junhui si Judd Trumo au fost protagonistii unor reveniri spectaculoase in partida contra lui Martin Gould, al 12-lea favorit al competitiei. respectiv Liang Wenbo. Ding a revenit de la 6-8 si a castigat meciul dupa patru break-uri consecutive, scor 10-8, in vreme ce Judd a fost nevoit sa intoarca scorul de la 3-7 si sa acceada in optimi dupa sapte frame-uri consecutive.