Leicester a batut-o cu 4-0 pe Swansea si s-a dus din nou la opt puncte de Tottenham. Mahrez a fost desemnat cel mai bun jucator al sezonului

mahrez-vs-swanseaLeicester City nu pare sa resimta absenta golgheterului Jamie Vardy. ”Vulpile” lui Ranieri au castigat, duminica, cu 4-0, in fata lui Swansea City si s-au apropiat si mai mult de titlu. In acest moment, distanta fata de Tottenham Hotspur a crescut din nou la opt puncte, insa echipa din Londra se poate apropia la cinci lungimi, daca va bate luni seara, acasa, pe West Bromwich Albion.

Cu Vardy suspendat, Riyad Mahrez a fost cel care a deschis scorul inca din minutul zece. Cea mai categorica victorie a lui Leicester din acest sezon a inceput sa prinda contur odata cu golul lui Leonardo Ulloa, in minutul 30. Argentinianul a reusit dubla in minutul 60, iar, in minutul 85, Marc Albrighton a stabilit scorul final, la trei minute dupa ce a intrat pe teren in locul lui Schlupp, ghanezul care a facut, de asemenea, un meci extraordinar.

Mai mult, dupa aceasta victorie, Riyad Mahrez a primit si premiul de cel mai bun jucator al sezonului in Premier League (PFA Player of the Year 2016), devansandu-i in cursa pentru aceasta distinctie pe coechipierii Jamie Vardy si N’Golo Kante si pe Harry Kane, de la Tottenham. Algerianul a devenit astfel primul african din istorie care primeste acest premiu.

Cel mai bun tanar jucator a fost desemnat Dele Alli, de la Spurs.