FINAL / Dacia Unirea Braila – Rapid Bucuresti 2-0. Ramasi in 10 dupa 30 de minute, giulestenii au pierdut atat meciul, cat si primul loc in serie

rapid-braila-liga2Rapid a fost invinsa duminica, cu 2-0, de catre Dacia Unirea, la Braila, in etapa a patra din play-off-ul Ligii 2 si a parasit primul loc din seria intai, dupa ce si Dunarea Calarasi a castigat cu 2-0 in fata Bacaului.

Giulestenii au ramas cu un jucator mai putin in minutul 30, atunci cand Vlad Morar a fost eliminat pentru lovirea unui adversar. Imediat dupa o pauza, acesta a fost imitat de catre Madalin Martin, jucator care insa a scapat doar cu cartonas galben la acea faza. Faza s-a produs insa in careu, iar arbitrul a aratat punctul cu var. Penalty-ul a fost transformat fara probleme de catre Rosu.

Inainte de final, victoria brailenilor a fost securizata de catre un fost rapidist. Fostul campion al Romaniei cu Unirea Urziceni, Sorin Frunza, in prezent capitan al Daciei Unirea, a facut 2-0 si a adus toate punctele pentru echipa sa care se mentine pe locul al treilea in serie.

In acest moment, Dunarea Calarasi a preluat conducerea, datorita golaverajului. Echipa lui Mihalcea si Rapidul au 31 de puncte, in timp ce Braila se afla la trei lungimi distanta, dupa patru runde.

Dacia Unirea Braila: Mitrea – Nita, Ivan, Ghiocel, Stanciulescu – Petean, Olenic, Puscasu – Frunza, Musca, Onofras.
Antrenor: Alin Panzaru.

Rapid Bucuresti: Draghia – Raiciu, Cruz, Avramia, Vasile – Tudoran, Costin, Luque, Popa – Martin, Morar.
Antrenor: Dan Alexa.